MARINEGRUPPENKOMMANDO WEST

  

 

1. HISTORY AND COMMANDERS 

 

 

Set up in August 1939, Marinegruppenkommando West was in charge of naval operations in the Helgoland Bight, the North Sea and the Atlantic. Originally, the HQ of the group was in Sengwarden, near Wilhelmshaven. In August 1940, the Group transferred its HQ to Paris (Place de la Concorde, in the former French Navy Ministry) and abandoned its control over operations in the North Sea to concentrate on France and Belgium. Its first commander was General-Admiral Alfred Saalwachter, who ceded his place in September 1942 to General-Admiral Wilhelm Marschall, who had previously been Kommandierender Admiral Frankreich. On 16 November, 1943 the post of Kommandierender Admiral Frankreich was eliminated and its staff transferred in full to Marinegruppenkommando West to form the large General Staff of the Kriegsmarine in the West. As of this date, Marinegruppenkommando West took charge of not only operations but also the administration of personnel, supplies and all other tasks that had previously pertained to the Kommandierender Admiral Frankreich.

 

 

General-Admiral Alfred Saalwachter

General-Admiral Wilhelm Marschall

pictures from www.unithistories.com

 

The third and last commander of Marinegruppenkommando West under this title is much better known to the public, since he was much lauded in German propaganda. This was General-Admiral Theodor Krancke, who took over on 20 April 1943 and who held this command until 20 October 1944. His promotion through the media was due to two factors: he benefited from the presence of the big dignitaries during their visits to the French coast, notably Rommel and Dönitz, and secondly, he was in charge of the Kriegsmarine during the Allied landings in Normandy and in Provence, which gave him a high profile.

 

                                                                                                                                                   

 General-Admiral Theodor Krancke

pictures from www.unithistories.com

During the whole war, Marinegruppenkommando West benefited from Chiefs of Staff who stood in capably during the absences of the Commanders-in-Chief. Successively there were Konteradmiral Otto Ciliax (September 1939 - March 1941), Kapitän zur See Hans Meyer (May 1941 - December 1942), Konteradmiral Wilhelm Meisel (December 1942 - February 1943), and finally Konteradmiral Karl Hoffmann (February 1943 - October 1944).

In addition, Marinegruppenkommando West delegated its officers to act as liaison officers with the Oberbefehlshaber West at Saint-Germain en Laye, where Fregattenkapitan Richard Konig was attached to Feldmarschall von Rundstedt, and with Heeresgeuppe B, with Vize-Admiral Friedrich Ruge, later replaced by Vize-Admiral Friedrich Rieve (September 1944 - October 1944). In addition there was the general staff attached to Marinegruppenkommando West following the dismantlement of Kommandierender Admiral Frankreich, with Konteradmiral Otto Fricke (November 1942 - March 1943) replaced by Kapitän zur See Johannes Hain (April 1943 - October 1944) as Deputy Chiefs of Staff of Marinegruppenkommando West.

On October 20, 1944, Marinegruppenkommando West was dissolved, and its general staff served to form the high command of the Kriegsmarine in the West under the new name Marineoberkommando West.
 


2. ADMIRALSTAB

 

    The HQ had several services for its own needs, as well as a multitude of units attached to it. Marinegruppenkommando West was essentially in charge of operations, personnel administration and supplies, for which it had an important general staff made up of:

 

3. DIRECT-REPORTING UNITS

 

    The high command of the Navy in Paris had a certain number of units or services directly subordinated to it throughout France:

 

4. DIRECTORATE-GENERAL FOR NAVAL SHIPYARDS IN FRANCE


 

    In Paris, at the HQ of the Kommandierender Admiral Frankreich , a special service was created in June 1940. In fact, it was rapidly dissolved, in accordance with Order of the Day No. 206 of the Admiral Commanding, North Sea, dated 30 August 1940.

The head of the service, Kapitän zur See Rhein (serving from August - October 1940), held the official title of Delegate to the Naval Shipyards in France, which was shortly thereafter changed to Directorate-General for Naval Shipyards.

A new service was thus formed. It depended directly, for all questions concerning technical responsibility, on the Department of Naval Construction of the OKM, whilst from the strictly military point of view, it was subordinated to the Kommandierender Admiral Frankreich which was succeeded by Armeeoberkommando West (Secret Order of the Day No. 63 of the Admiral Commanding, North Sea, dated 9 December 1942).

The Director of Naval Shipyards was in charge of the shipyards and naval arsenals at Brest, Lorient, La Pallice, Saint-Nazaire, Bordeaux and Toulon, as well as the naval armaments warehouses, repair facilities and supply depots.

In February 1943, the service in charge of maintenance of submarines, previously under the auspices of the Lorient Arsenal, was integrated into the Directorate-General for Naval Shipyards.

In October 1943, an armaments service was created, stationed at Brest, which was charged with control over all the artillery depots, repair facilities and arsenals in France.

As a result, the links between the Directorate-General for Naval Shipyards and the armaments service were somewhat loose. The armaments service was placed under the authority of the Director of the Naval Shipyard at Brest

The General Staff of the Directorate-General for Naval Shipyards was dissolved in October 1944.

The position of Director-General was held successively by:

-Vize-Admiral Siegfried Massmann June - August 1940
-Kapitän zur See Wilhelm Rhein August - October 1940
-Vize-Admiral Walter Kinzel October 1940 - 13 March 1944
-Konteradmiral Max Schenitzki l4 March 1944 - October 1944