About Us

Show results

Update 24/07/2006

Our dogs

Our future

Update 31/03/2005

The past

Our champions

Gallery

Update 10/11/2004

Internal litter

Update 29/06/2006

PICTURES

New External  Litter

Update 15/06/2005

My favorite sites & Links20/07/03

Top Whippet

(update 19/03/2004)

NEWS 

29/11/2003

Contact

 

 

 

Bournemouth (GB)

 

Whippet

Judge: Miss J Lanning

Dog CC : 5225 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Lemtec Leo
Res Dog CC : 5312 Miss S SHEPHERD Buebezi Cahoots With Oxana
Bitch CC : 5280 D & M DELABELLE Ch Daydream Di Mahana
Res Bitch CC : 5223 Mrs K CHARMAN Molecat Magic Silk
Best Puppy : 5291 Miss E W NEWTON Nave of Spades of Nevedith NAF
Best Veteran :
BEST OF BREED : 5225 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Lemtec Leo

Class 1112 MPD (6 Entries) Abs: 1
1st: 5291 Miss E W NEWTON Nave of Spades of Nevedith NAF
2nd: 5322 Mr R A & Mrs D M SMITH Oke Tor Tormentil
3rd: 5289 Mrs S A NELSON Hamiltonian Hurdy Gurdy Man
Res: 5344 Mr J WATERFIELD Aquilegia Pavati
VHC: 5310 Mrs C J RISHWORTH Daleko Highland Boy

Class 1113 PD (7 Entries) Abs: 1
1st: 5247 Mrs P HARDING On the Nose
2nd: 5300 Mr E L & Mrs M PAXTON Barnsmore Touch of Magic At Dillinja NAF
3rd: 5260 Mrs J A HOOD Spyanfly Schwarzenegger
Res: 5345 Mr J WATERFIELD Aquilegia Cool Water
VHC: 5230 Miss N CRAWFORD Barnesmore Abbracadabra with Syncopation

Class 1114 JD (15 Entries) Abs: 5
1st: 5201 Mrs E D BAXTER Ilbatheez Charizma Cruiser
2nd: 5325 Mr R & Mrs E H STILES Endway Alpine Gold
3rd: 5211 Mr A BOUGHTON Meandi Dare to Dream
Res: 5350 Mrs J WAYMAN, Miss H & WAYMAN Scarletfair One Knight JW
VHC: 5241 Mr & Mrs A EASTON Freehamlet Moon Beam

Class 1115 YD (11 Entries) Abs: 2
1st: 5225 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Lemtec Leo
2nd: 5270 Mrs T LEACH Willingwisp Give N Take
3rd: 5212 Mr A BOUGHTON Jencosky Silver Dollar Of Castellcoch
Res: 5325 Mr R & Mrs E H STILES Endway Alpine Gold
VHC: 5341 Mrs M WALTON Jetandra Jester

Class 1116 ND (7 Entries) Abs: 0
1st: 5270 Mrs T LEACH Willingwisp Give N Take
2nd: 5260 Mrs J A HOOD Spyanfly Schwarzenegger
3rd: 5224 Mr C CLARK, Miss M & BERRYMAN Stormburst Shady Waters
Res: 5256 Mr C & Mrs D HOBBS Solstice Summer Storm
VHC: 5199 Mrs M ANDERSON Woolsocks Red Kite

Class 1117 PGD (13 Entries) Abs: 3
1st: 5202 Mrs E D BAXTER Ilbatheez Carn Ky
2nd: 5323 Mr R A & Mrs D M SMITH Solo Knight at Turnstone
3rd: 5274 Mrs B & Mr A MEADS Jasbri The Love Bug
Res: 5319 Mrs B M SMITH Yantabella Royal Rascal
VHC: 5311 Mrs C J RISHWORTH Stonefox Morpheus

Class 1118 LD (6 Entries) Abs: 0
1st: 5312 Miss S SHEPHERD Buebezi Cahoots With Oxana
2nd: 5320 Mrs B M SMITH Yantabella Mr Snuff Box Sh.CM
3rd: 5238 Mrs S F EAGLAND Abbotswood Double O Heaven
Res: 5351 Mrs J M WESTROPP Ruffdale Rufus
VHC: 5248 Mr M & Mrs J HAWKINS Copperhawk Country Cracker

Class 1119 OD (10 Entries) Abs: 3
1st: 5222 Mrs K CHARMAN Blandings The Magicain At Molecat
2nd: 5354 Mr L R WINTER Arjuna Joe Bloggs
3rd: 5278 Dr J MINNS, Mrs F J & SCHOLES Juneric Little Rascal
Res: 5218 Mrs J BROWN Oakbark Mister Spectacular
VHC: 5331 Mrs J & Mr P TAYLOR Watcar Snow Storm

Class 1120 MPB (7 Entries) Abs: 0
1st: 5313 Mrs B SHIRLEY Courthill Country Classic
2nd: 5219 Mrs H R BURDETTE Burmore Party Piece
3rd: 5269 Mr K JONES, Mrs K M & REES Collooney Kiss N Tell at Kierpark NAF
Res: 5346 Mr J WATERFIELD Aquilegia Miakoda
VHC: 5324 Miss K SNELL, Mrs C & PINKERTON Opal Green Gem

Class 1121 PB (14 Entries) Abs: 5
1st: 5297 Mrs P S OLIVER Spyanfly Sharon Stone
2nd: 5318 Miss L SMEATH Willingwisp Royal Secret
3rd: 5313 Mrs B SHIRLEY Courthill Country Classic
Res: 5263 Miss N HUNTER Pipijay Lovestruck At Salatini
VHC: 5309 Mr A B & Mrs S L RICHARDSON Lewcher Ocean Dream

Class 1122 JB (9 Entries) Abs: 2
1st: 5298 Mr G M & Mrs C PARSELL Barnesmore Flash Alice avec Harlextan
2nd: 5229 Mr A J COUSINS, Mrs S & TIPPING Vanjonstone Korda Classic
3rd: 5262 Miss N HUNTER Mossbawnhill She's Eleqtric At Salatini
Res: 5281 Mrs P A MOLYNEUX Molvine Sophia
VHC: 5255 Miss M HILLS, Mrs C & HILLS Shimmeree Witney's Dream

Class 1123 YB (9 Entries) Abs: 1
1st: 5279 Mrs M F J MINNS, Mrs F J & PASCOE Juneric Midnight Magic
2nd: 5208 Mrs J BLACKLEE Endway Blue Diamond
3rd: 5347 Mr J WATERFIELD Aquilegia La Lola
Res: 5235 Mrs F DEWART Filly Dream Walker
VHC: 5336 Ms J TEMPLE Ottercomb Sweet As Honey

Class 1124 NB (8 Entries) Abs: 1
1st: 5309 Mr A B & Mrs S L RICHARDSON Lewcher Ocean Dream
2nd: 5206 Mr M A & Mrs J M BENNETT Stormburst Water Lily
3rd: 5243 Mrs M GEALL Mellow Gorgeous
Res: 5308 Mr C & Mrs B PUGH Rearsbylea Starlite at Ishkamun
VHC: 5251 Mrs J & Mr Z HEATHER Willingwisp Royal Portrait at Jzan

Class 1125 PGB (18 Entries) Abs: 5
1st: 5213 Mr R BRANDON Silkridge Crazy Parachute at Lornaville
2nd: 5245 Mrs A HARDING Copsebury Follow That Dream
3rd: 5203 Mrs E D BAXTER Nevedith Jayfa Jazz Of Ilbatheez
Res: 5207 Mr M A & Mrs J M BENNETT Dumbriton Moon Flower Over Stormburst
VHC: 5295 Mrs F OFFICER Eeri Autumn Leaves

Class 1126 LB (21 Entries) Abs: 8
1st: 5223 Mrs K CHARMAN Molecat Magic Silk
2nd: 5239 Mrs S F EAGLAND Abbotswood Sheer Heaven
3rd: 5348 Mr J WATERFIELD Aquilegia Angel Delight
Res: 5292 Miss E W NEWTON Nevedith LFA Lady Love
VHC: 5253 Miss M HILLS, Mrs C & HILLS Shimmeree Blue Chiffon

Class 1127 OB (10 Entries) Abs: 3
1st: 5280 D & M DELABELLE Ch Daydream Di Mahana
2nd: 5226 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Jemtec Jenna
3rd: 5266 Mr P JONES Ch Tonmawr La Petite Ballerina JW Sh.CM
Res: 5240 Mrs S F EAGLAND Abbotswood Heavens Joy
VHC: 5259 Mrs C J HOME, Mrs J M & FISHER-HOME Benroy Blaeberry Rose of Jasarat JW