About Us

Show results

Update 13/10/2003

Our dogs

Our futur

Update 16/10/2003

The past

Our champions

New litter Interne

Update 16/06/2003

 

New pictures at 6 weeks

New litter Externe

Born   02/10/2003

My favorite sites & Link's20/07/03

New dogs

Top Whippet

(update 16/12/2002)

NEWS 

15/06/2003

Contact

 

 

 

Return Menu

18.10.2003 CACIB Dortmund, D
Whippet
Rozhodca /Richter /Judge: Thomas Münch (D)
PSY /males /rüde:
Trieda dorastu /Puppies /Jüngstenklasse
VN1 Jee Bee´s UNFORGETTABLE GOLD DREAM
  (Courthill Crimson Pirate-Highland Hill Mary Legacy)
  m: J.Breidenbach-Kiesilch (D)
Trieda mladıch /Juniors /Jugendklasse
V1, Bundesjugendsieger Willowick ALI BABA
  (Courthill Crimson Pirate-Forever Blue Bo Derek)
  m: Janyga (D)
V2 Courthill COAT OF ARMS
  (Elleonia Dancing Home to Dumbriton-Courthill Cinn.Queen at Mulcair)
  m: S.a H.-J.Oschinski (D)
V3 BASINGSTOKE of Gentle Mind
  (Whipcat Conquest of Paradise-Don´t Say Goodbye of Baskerville)
  m: T.Sammt (D)
V4 TEA TIME du Haras d´Helios
  (Spirit of Falconcrag du Haras d´Helios-Hillsdown Rebecca)
  m: Cocquempot/Boulked (F)
VD Golden Peanut´s FRISBEE
  (Promises Promises du Sac a Malices-Superfly´s Xy as Ecstasy)
  m: Y.Wohlfahrt (D)
VD Golden Peanut´s FIRE AND ICE
  (Promises Promises du Sac a Malices-Superfly´s Xy as Ecstasy)
  m: Ch.Scherf (D)
Trieda otvorená /Open /Offeneklasse
V1, VDH Nine Lives BIBOSZ
  (Avalonia Jesta Rogue-Jacky du Tadjoura)
  m: U.Homer/D.Kurrek (D)
V2, r.VDH SACRE MEC du Manoir de la Grenouillere
  (Nec du Manoir de la Grenouillere-Bohem Adam´s Rib)
  m: M.Cloes (B)
V3 Forever Blue CLINT EASTWOOD
  (Whipcat Fire Island at Courthill-Calahorra Misty Morning)
  m: N.a U.Stöhr (D)
V4 Betty Barkley BUCK FIZZ
  (Sporting Fields Irish Mist-Polar Arabians Betty Barkley)
m: M.a T.Kasztelan (D)
V id est TIMUR
  (Spinneyhill All That Jazz at Hammonds-Messaline de Nikolaiev)
  m: A.Puckler (D)
V Superfly´s FAREWELL MY SUMMER LOVE
  (Statuesque Extortion-Superfly´s Unique)
  m: B.Thiel/T.Baruth (D)
Trieda šampiónov /Champions /Championklasse
V1, VDH, CAC, CACIB, Bundessieger id est ROI
  (Falconcrag Special Effects-Jade de Nikolaiev)
  m: W.Baumann (D)
V2, r.VDH, r.CAC, r.CACIB Bohem TIME FLIES
  (Bohem Flight Time-Bohem All About Eve)
  m: R.Vanhaeren (B)
V3 Almaglo CAVALIER
  (Almaglo Vangogh-Almaglo Vinaigrette)
  m: D.Delabelle (B)
V4 PROMISES PROMISES du Sac a Malices
  (Lady Killer du Sac a Malices-Vibes Vanessa)
  m: A.Brunn (D)
V ICE IN HOT TEA z Úplňku
  (Hasue Smoke Signs to You-Cindy z Úplňku)
  m: A.Fiedler (CZ)
FENY /females /hündin:
Trieda mladıch /Juniors /Jugendklasse
V1, Bundesjugendsieger Whipcat KAYLEIGH FLY TILL DAWN
  (Forever Blue Bruce Willis-Courthill Cafe Society)
  m: Dr.A.Göbel (D)
V2 BICESTER of Gentle Mind
  (Whipcat Conquest of Paradise-Don´t Say Goodbye of Baskerville)
  m: W.Demmerling/J.Bartusch (D)
V3 Whipponga BACK ON STAGE
  (Promises Promises du Sac a Malices-Bohem Blue Angel)
  m: A.Brunn (D)
V4 BODHIFEE di Mahana
  (Almaglo Cavalier-Xasonshore di Mahana)
  m: E.a J.Laupp (D)
V McKilroy KOMTESS IMAAN
  (Spinneyhill All That Jazz at Hammonds-Angel High on Emotion)
  m: T.Schäfer (D)
V Whipcat KIND OF MAGIC
  (Forever Blue Bruce Willis-Courthill Cafe Society)
  m: K.a R.Appelmann (D)
V Stormy Seas ANOUK
  (Forever Blue Bruce Willis-Queira vom Kleinen Berg)
  m: Ch.Richter (D)
V Whipponga BLUE RIBBON
  (Promises Promises du Sac a Malices-Bohem Blue Angel)
  m: J.-A.Fischer (D)
VD Boxing Helena´s BLU TWINKLE
  (Rumer Glenn du Manoir de la Grenouillere-Avalonia Mostly Ghostly)
  m: B.Scheerens (B)
--- CAMILLA of Gentle Mind
  (Whipcat Fire Island at Courthill-Whipcat Blue Velvet) 
  m: W.Demmerling/J.Bartusch (D)
--- TENUE DE SOIREE du Haras d´Helios
  (Spirit of Falconcrag du Haras d´Helios-Hillsdown Rebecca)
  m: Cocquempot/Declercq (F)
Trieda otvorená /Open /Offeneklasse
V1, VDH, r.CAC, r.CACIB BLUE VELVET High on Emotion
  (Spinneyhill All That Jazz at Hammonds-Barb Wire v.d.Oelmühle)
  m: I.a W.Heiermann (D)
V2, r.VDH SPECIAL LOVE du Haras d´Helios
  (Silkstone Mystic-Falconcrag Specialité)
  m: J.L.Cocquempot (F)
V3 SALZOMAGGIORE du Sac a Malices
  (Lorricbrook Bandleader-Showstar I´m Everybodies Darling)
  m: A.Brunn (D)
V4 ADALBERTA of Gentle Mind
  (Falconcrag Special Effects-Don´t Say Goodbye of Baskerville)
  m: W.Demmerling/J.Bartusch (D)
V Segena´s KATHLEEN SCARLET
  (Clanlesder Diamond Dream-Courthill Critics Choice)
  m: D.Langenbach (D)
V Sandline BABY LADY
  (Nec du Manoir de la Gren.-My Lady du Manoir de la Gren.)
  m: M.Cloes (B)
V Firlefanc COCO CHANEL
  (Avalonia Jesta Rogue-Sasko´s Isabell)
  m: U.Homer/D.Kurrek (D)
Trieda šampiónov /Champions /Championklasse
V1, VDH, CAC, CACIB, Bundessieger, BOB, BIG Becscott STANDARD LADY of Falconcrag
  (Rum Punch of Falconcrag-Falconcrag Victoriana)
  m: P.Marston-Pollock (GB)