About Us

Show results

Update 24/07/2006

Our dogs

Our future

Update 31/03/2005

The past

Our champions

Gallery

Update 10/11/2004

Internal litter

Update 29/06/2006

PICTURES

New External  Litter

Update 15/06/2005

My favorite sites & Links20/07/03

Top Whippet

(update 19/03/2004)

NEWS 

29/11/2003

Contact

 

 

 

Dogs-Judge: Mrs Molly Rule-Steele
Bitches-Judge: Mr Bob Newsham


Dog CC : 2386 Mr B WARNER, Ms N & HETHERINGTON Savuka Hawkwing
Res Dog CC : 2276 Mr & Mrs J McLEOD Aus Ch Peperone Solid Gold (Imp)
Bitch CC : 2258 D & M DELABELLE Ch Daydream Di Mahana
Res Bitch CC : 2266 Mrs P M MORLAND, Miss A & Mr R & DUFTY Triken Sweet Dreams
Best Puppy : 2360 Mrs P M STOCK, Mr R N & GILMOUR Courthill Cast A Shadow
Best Veteran : 2398 Mrs J WHITAKER-CROSBY Mulcair Miss Mollee
BEST OF BREED-BIS : 2258 D & M DELABELLE Ch Daydream Di Mahana

Class 364 MPD (12 Entries) Abs: 3
1st: 2359 Mrs P M STOCK, Mr R N & GILMOUR Courthill Cast In Stone
2nd: 2265 Mr P J MORGAN Spinneyhill X Factor
3rd: 2106 Mr A COLEMAN Manquita Fear
Res: 2342 Mrs D M SKELLEY Ringmore Code Of Conduct
VHC: 2208 Mr & Mrs F J HOLLAND Elmanash Solar Sun

Class 365 PD (7 Entries) Abs: 1
1st: 2129 Miss M E CROSSE Jayglo Just A Gem
2nd: 2091 Mr M CAPLE Rolangela Mr Moonlight At Morsefield
3rd: 2126 Miss N CRAWFORD Barnesmore Abbracadabra with Syncopation
Res: 2183 Mrs P HARDING On the Nose
VHC: 2236 Mr E J & Mrs J C KEENAN Stormburst Sparkling Water At Citycroft

Class 366 JD (23 Entries) Abs: 7
1st: 2049 Miss R S ABBOTT Racing Stripes Of Niisyf
2nd: 2062 Mrs E D BAXTER Ilbatheez Charizma Cruiser
3rd: 2075 Mr A BOUGHTON Meandi Dare to Dream
Res: 2368 Mr P & Mrs J TAYLOR King Orry
VHC: 2399 Mrs J WHITAKER-CROSBY Mulcair Maykyn Lurve

Class 367 YD (18 Entries) Abs: 2
1st: 2116 Ms V COULTER Collooney Boy O Boy
2nd: 2330 Ms A ROSSITER, Miss S & FOX Cornstalk Gold Knight of Sonstraal
3rd: 2275 Mr & Mrs J McLEOD Peperone Palmero
Res: 2112 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Lemtec Leo
VHC: 2076 Mr A BOUGHTON Jencosky Silver Dollar Of Castellcoch

Class 368 SBD (14 Entries) Abs: 1
1st: 2056 Mrs M ANDERSON Shoalingam Senator
2nd: 2337 Mrs D Y SHELDON Daliam Sweet Talkin Guy
3rd: 2094 Mrs J E CARTWRIGHT Farahshill Classic Cliche
Res: 2109 Mr P W & Mrs S E CONNATTY Silkdance Red Admiral
VHC: 2099 Mr C CLARK, Miss M & BERRYMAN Stormburst Shady Waters

Class 369 PGD (24 Entries) Abs: 3
1st: 2270 Master A S M & Mrs T L MULLIGAN Turnstone Always on My Mind
2nd: 2413 Mrs B WORTHINGTON Inglemarch Infantryman Ken
3rd: 2389 Miss H & Mrs J WAYMAN Scarletfair One Knight JW
Res: 2214 Mrs C J HOME, Mrs J M & FISHER-HOME Jasarat Galaxy Gold
VHC: 2327 Mr A RITCHIE Demerlay Love Me Do At Gwendariff

Class 370 MdLD (20 Entries) Abs: 0
1st: 2147 Mr & Mrs T K ELLIS Railfield Raindust
2nd: 2385 Mr B WARNER, Ms N & HETHERINGTON Courthill Clockwork Orange at Savuka
3rd: 2212 Ms J HOLLINGBERY Dumbriton Soul Train of Myohso
Res: 2085 Mrs K BROWN Courthill Chainreaction of Hazeacre
VHC: 2056 Mrs M ANDERSON Shoalingam Senator

Class 371 LD (20 Entries) Abs: 6
1st: 2097 Mr J & Mrs E CLARK Barnesmore Grey Dawn at Kirghiz
2nd: 2328 Mr A RITCHIE Demerlay Field of Dreams at Gwendariff
3rd: 2100 Mrs E & Mr S CLARKE Willingwisp Twist N'Shout for Arjuna
Res: 2282 Miss E W NEWTON Nevedith LFA Lord of the Ring Sh.CM
VHC: 2270 Master A S M & Mrs T L MULLIGAN Turnstone Always on My Mind

Class 372 OD (22 Entries) Abs: 6
1st: 2386 Mr B WARNER, Ms N & HETHERINGTON Savuka Hawkwing
2nd: 2276 Mr & Mrs J McLEOD Aus Ch Peperone Solid Gold (Imp)
3rd: 2281 Miss E W NEWTON Ch Nevedith KFA Kraka JW
Res: 2256 Mrs F J MINNS Can Am Norw Dan GB Ch Airescot Ruby Rascal
VHC: 2192 Mr P HEMPSTOCK, Mrs G & HINCHLIFFE Ch Broughland Merryman JW

Class 373 SVD (6 Entries) Abs: 1
1st: 2332 Mrs F RUSSELL Arjuna Joshua
2nd: 2164 Mrs S M GIBBINS Ch Osterfen Beacon Beige
3rd: 2229 Mrs K JONES Turnstone Crazy Horse at Kierpark
Res: 2345 Miss V SKELLEY Ringmore Drinking Partner
VHC: 2161 Mrs L C FLETCHER Shuleah Song and Dance Man

Class 374 SRCD (2 Entries) Abs: 0
1st: 2254 Miss T M MELLOW Rystone Pied Woodpecker
2nd: 2064 Miss A M BAYLEY Shuleah Singing In the Rain at Whisterfield
3rd:
Res:
VHC:

Class 375 MPB (20 Entries) Abs: 3
1st: 2360 Mrs P M STOCK, Mr R N & GILMOUR Courthill Cast A Shadow
2nd: 2117 Ms V COULTER Collooney Golden Girl
3rd: 2234 Mr K JONES, Mrs K M & REES Collooney Kiss N Tell at Kierpark
Res: 2264 Mr P J MORGAN Spinneyhill Genevieve
VHC: 2211 Ms J HOLLINGBERY Courthill Chit Chat for Myohso

Class 376 PB (19 Entries) Abs: 4
1st: 2092 Mr M CAPLE Rolangela Let It Be Morsefield
2nd: 2401 Mrs J S WHITE Baldrey Kiss N'Tell
3rd: 2319 Mr & Mrs REARDON Rarelyrich Risque
Res: 2219 Miss N HUNTER Pipijay Lovestruck at Salatini
VHC: 2157 Mr L FISHER Rearsbylea Firelite

Class 377 JB (34 Entries) Abs: 11
1st: 2257 Mrs M F J MINNS, Mrs F J & PASCOE Juneric Midnight Magic
2nd: 2101 Mrs E & Mr S CLARKE Arjuna Jorgie Girl
3rd: 2417 Mr J & Mrs P de LACEY MUNDAY Country Waltz With Whipowil
Res: 2296 Mr G M & Mrs C PARSELL Barnesmore Flash Alice avec Harlextan
VHC: 2400 Mrs J WHITAKER-CROSBY Mulcair Maykyn Me Happi

Class 378 YB (22 Entries) Abs: 6
1st: 2277 Mr & Mrs J McLEOD Peperone Pride And Joy
2nd: 2372 Mr J & Mrs V TURNBULL Crosscop Summer Breeze At Turnstone JW
3rd: 2403 Mr G & Mrs K WILLIAMS Fieldrunner Naughty 'n' Nice
Res: 2206 Mr & Mrs F J HOLLAND Elmanash Majorette
VHC: 2070 Mr R & Mrs M BELSHAW Permadon Sweet Sensation

Class 379 SBB (14 Entries) Abs: 0
1st: 2082 V BROCK Cobyco Classic Love
2nd: 2311 PRICE, C & LONG, C Silkstone Butterfly At Silkdance JW
3rd: 2157 Mr L FISHER Rearsbylea Firelite
Res: 2121 Mr A J COUSINS, Mrs S & TIPPING Vanjonstone Korda Classic
VHC: 2231 Dr N & Mrs W JONES Aphrael Caoilinn of Chelynnah

Class 380 PGB (32 Entries) Abs: 8
1st: 2272 Mrs B M McCONKEY Barmoll Bisque
2nd: 2291 Mrs D ORMOND Elmanash Eliza at Denimonde
3rd: 2166 Mrs S M GIBBINS Osterfen Lilac Wine
Res: 2303 Miss P PIPER, Mrs J & TODD Rathglass Painted Moon
VHC: 2252 Mr R P MASON Aphrael Cliodhna

Class 381 MdLB (19 Entries) Abs: 5
1st: 2187 Mrs M HEAD Demerlay Love In A Mist
2nd: 2140 Mrs E J & Miss M V DI DIO Nevedith Zedfa Zeeta of Kushka
3rd: 2395 Mr H WHIMPANNY Cobyco Cherry Brandy of Bunnyridge Sh.CM
Res: 2288 Mrs J A NORMAN Jarmane Jackie's Song
VHC: 2297 Mr & Mrs C PASCOE Juneric Little Gemma at Sarakhan

Class 382 LB (31 Entries) Abs: 6
1st: 2266 Mrs P M MORLAND, Miss A & Mr R & DUFTY Triken Sweet Dreams
2nd: 2086 BROWN, C & STRAUGHAN, I Bluestreak Belle of the Ball
3rd: 2416 Mrs L YACOBY-WRIGHT Cobyco Can't By Me Love
Res:
VHC: 2358 Mrs W P SPENCER Of Summers Joy Gillian at Chelridge (Imp)

Class 383 OB (19 Entries) Abs: 4
1st: 2258 D & M DELABELLE Ch Daydream Di Mahana
2nd: 2087 BROWN, C & STRAUGHAN, I Bluestreak Bubbly Blonde
3rd: 2188 Mrs M HEAD Demerlay Band of Gold
Res: 2230 Mr P JONES Ch Tonmawr La Petite Ballerina JW Sh.CM
VHC: 2118 Ms V COULTER Ir Ch Collooney Chiquitta

Class 384 SpVB (7 Entries) Abs: 3
1st: 2398 Mrs J WHITAKER-CROSBY Mulcair Miss Mollee
2nd: 2089 Mrs R A BUTLER Dollygroves Coffee'n Cream
3rd: 2382 Mrs A VAUGHAN Shirotae Antique Silver Lace
Res: 2162 Mr J & Mrs W FOSTER Dyldan Danielle
VHC:

Class 385 SRCB (1 Entries) Abs: 1