About Us

Show results

Update 14/07/2006

Our dogs

Our future

Update 31/03/2005

The past

Our champions

Gallery

Update 10/11/2004

Internal litter

Update 29/06/2006

PICTURES

New External  Litter

Update 15/06/2005

My favorite sites & Links20/07/03

Top Whippet

(update 19/03/2004)

NEWS 

29/11/2003

Contact

 

 

 

Whippet show Paington 13/07/2006

Judge: Miss Dianne Spavin

Dog CC : 2826 Miss E W NEWTON Nevedith KFA Kraka JW
Res Dog CC : 2814 Mrs P MARSTON-POLLOCK Falconcrag Giocoso
Bitch CC : 2819 D & M DELABELLE Daydream Di Mahana
Res Bitch CC : 2873 Miss H & Mrs J WAYMAN Pipijay Starlight of Scarletfair JW Sh.CM
Best Puppy : 2849 Miss L SMEATH Willingwisp Royal Secret
Best Veteran :
BEST OF BREED : 2826 Miss E W NEWTON Nevedith KFA Kraka JW

Class 670 MPD (7 Entries) Abs: 1
1st: 2750 Mrs B BARNES Doddridge Royal Doulton
2nd: 2766 Mr M CAPLE Rolangela Mr Moonlight At Morsefield
3rd: 2817 Miss T M MELLOW Courthill Conspirator
Res: 2764 Mrs H R BURDETTE Burmore Party Cracker
VHC: 2799 Mrs J A HOOD Spyanfly Schwarzenegger

Class 671 PD (7 Entries) Abs: 0
1st: 2839 Mrs A PROWSE Freehamlet Moon River
2nd: 2756 Mr A BOUGHTON Meandi Dare to Dream
3rd: 2861 Mr J & Mrs V TURNBULL Tonmawr Midnight Lace at Turnstone
Res: 2777 Miss N CRAWFORD Barnesmore Abbracadabra
VHC: 2835 Miss B PETTITT, Miss K & McMANUS Dodgewells Havang Evighet

Class 672 JD (10 Entries) Abs: 2
1st: 2872 Miss H & Mrs J WAYMAN Scarletfair One Knight
2nd: 2762 Mrs J BROWN Oakbark Maroon Five
3rd: 2845 Mrs F RUSSELL Juneric Midnight Mischief
Res: 2836 Ms C PRICE Whisterfield Jack The Lad Among Silkdance
VHC: 2855 Mrs J STRUNIN Hammonds Applejack Cum Boarley

Class 673 YD (8 Entries) Abs: 1
1st: 2814 Mrs P MARSTON-POLLOCK Falconcrag Giocoso
2nd: 2772 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Lemtec Leo
3rd: 2771 Mrs E & Mr S CLARKE Willingwisp Twist N' Shout For Arjuna
Res: 2757 Mr A BOUGHTON Jencosky Silver Dollar TAF
VHC: 2853 Mr & Mrs S H SMITH Steveila Patrick Folley

Class 674 GD (6 Entries) Abs: 2
1st: 2844 Ms A ROSSITER, Miss S & FOX Cornstalk Gold Knight of Sonstraal
2nd: 2836 Ms C PRICE Whisterfield Jack The Lad Among Silkdance
3rd: 2846 Mrs D Y SHELDON Daliam Sweet Talkin Guy
Res: 2850 Mrs C M SMITH Sebastian's Star
VHC:

Class 675 PGD (6 Entries) Abs: 2
1st: 2843 Mrs C J RISHWORTH Stonefox Morpheus
2nd: 2881 Mr L R WINTER Arjuna Joe Bloggs
3rd: 2846 Mrs D Y SHELDON Daliam Sweet Talkin Guy
Res: 2852 Mr R A & Mrs D M SMITH Solo Knight at Turnstone
VHC:

Class 676 LD (11 Entries) Abs: 3
1st: 2847 Miss S SHEPHERD Buebezi Cahoots With Oxana
2nd: 2791 Mrs J HAMAR Janelyn Goldtec Paco
3rd: 2822 Mr S R & Mrs P MOTTERSHAW Barnesmore Let It Be for Elangeni
Res: 2825 Miss D McGRATH Teeton Mill
VHC: 2838 Mrs E A PRIDMORE Pipijay Made of Stars at Ponchydown

Class 677 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 2826 Miss E W NEWTON Nevedith KFA Kraka JW
2nd: 2763 Mrs J BROWN Oakbark Mister Spectacular
3rd: 2768 Mrs K CHARMAN Blandings The Magicain At Molecat
Res: 2816 Miss T M MELLOW Rystone Pied Woodpecker
VHC:

Class 678 MPB (6 Entries) Abs: 1
1st: 2804 Miss N HUNTER Pipijay Lovestruck At Salatini
2nd: 2767 Mr M CAPLE Rolangela Let It Be Morsefield
3rd: 2806 Mrs J JAMES Doddridge Crown Derby
Res: 2765 Mrs H R BURDETTE Burmore Party Piece
VHC: 2798 Ms J HOLLINGBERY Courthill Chit Chat for Myosho

Class 679 PB (7 Entries) Abs: 1
1st: 2849 Miss L SMEATH Willingwisp Royal Secret
2nd: 2840 Mrs A PROWSE Freehamlet Silver Moon
3rd: 2820 Mr & Mrs D MORGAN Meandi Beautiful Dreamer
Res: 2864 Mr P & Mrs A TYLER Freehamlet Moondust of Tinstone
VHC: 2842 Mr T. C. & Mrs B.L. PUGH Rearsbylea Starlite At Ishkamun

Class 680 JB (9 Entries) Abs: 4
1st: 2860 Miss J THOMPSON Likiria Moon Light Shadow
2nd: 2854 Mr & Mrs S H SMITH Steveila Top Of The Morning
3rd: 2770 Mrs E & Mr S CLARKE Arjuna Jorgie Girl
Res: 2818 Mrs M F J MINNS, Mrs F J & PASCOE Juneric Midnight Magic
VHC: 2803 Miss N HUNTER Mossbawnhill She's Eleqtric At Salatini

Class 681 YB (10 Entries) Abs: 2
1st: 2879 Mr G & Mrs K WILLIAMS Fieldrunner Naughty' N' Nice
2nd: 2862 Mr J & Mrs V TURNBULL Crosscop Summer Breeze At Turnstone JW
3rd: 2832 Mr G M & Mrs C PARSELL Barnesmore Flash Alice avec Harlextan
Res: 2837 Mrs E A PRIDMORE Lowglen Winter Holly At Ponchydown
VHC: 2808 Miss N M JOHNSON Drakesoak Star Attraction At Abraxas

Class 682 GB (10 Entries) Abs: 3
1st: 2792 Mrs A HARDING Copsebury Follow That Dream
2nd: 2811 Dr N JONES, Mrs W & JONES Aphrael Caoilinn Of Chelynnah
3rd: 2795 Miss T HOARE Tormor Grittar
Res: 2760 Miss M BROOKS Moretonia Brindle Berry
VHC: 2790 Mrs M GEALL Mellow Gorgeous

Class 683 PGB (10 Entries) Abs: 2
1st: 2778 Mrs S CRIDDLE Truelove Lily Of The Valley
2nd: 2774 Mrs S COUSINS Vanjonstone Foxtrot
3rd: 2833 Mr & Mrs C PASCOE Juneric Little Gemma at Sarakhan
Res: 2866 Mrs A VAUGHAN Shirotae Silk On Song
VHC: 2755 Miss A M BAYLEY Silkdance Highland Affair

Class 684 LB (17 Entries) Abs: 3
1st: 2802 Mr M HOWGATE Palmik Princess
2nd: 2848 Miss L SMEATH Willingwisp Prim N Proper
3rd: 2793 Mrs A HARDING Copsebury Sweet Dreams
Res: 2769 Mrs K CHARMAN Molecat Magic Silk
VHC: 2823 Mr S R & Mrs P MOTTERSHAW Eeri Stormy Weather at Elangeni

Class 685 OB (9 Entries) Abs: 1
1st: 2819 D & M DELABELLE Daydream Di Mahana
2nd: 2873 Miss H & Mrs J WAYMAN Pipijay Starlight of Scarletfair JW Sh.CM
3rd: 2773 Mr L G & Mrs J E COOPER Janelyn Jemtec Jenna
Res: 2809 Mr P JONES Tonmawr La Petite Ballerina JW Sh.CM
VHC: 2865 Mr P & Mrs A TYLER Tinstone Silver Slippers