About Us

Show results

Update 14/06/2006

Our dogs

Our future

Update 31/03/2005

The past

Our champions

Gallery

Update 10/11/2004

Next  internal litter

Update 01/05/2006

PICTURES

New External  Litter

Update 15/06/2005

My favorite sites & Links20/07/03

Top Whippet

(update 19/03/2004)

NEWS 

29/11/2003

Contact

 

 

 

Southern Counties 2006

Whippet

Judge: Nenne Runsten (Sweden)

Dog CC : 4393 Mr & Mrs T K ELLIS Oakbark Man Of Power For Railfield
Res Dog CC : 4381 Mrs S CRONIN Tatzuma Special Edition.jw.shcm. JW Sh.CM
Bitch CC : 4462 D & M DELABELLE Daydream Di Mahana
Res Bitch CC : 4437 Mr P JONES Tonmawr La Petite Ballerina JW Sh.CM
Best Puppy : 4475 Mrs P S OLIVER Spyanfly Sharon Stone
Best Veteran : 4401 Mrs S M GIBBINS Ch Osterfen Beacon Beige
BEST OF BREED : 4462 D & M DELABELLE Daydream Di Mahana

Class 867 MPD (9 Entries) Abs: 1
1st: 4473 Mrs P S OLIVER Spyanfly Sean Connery
2nd: 4535 Mr J & Mrs V TURNBULL Tonmawr Midnight Lace at Turnstone
3rd: 4365 Mr C CLARK, Miss M & BERRYMAN Stormburst Shady Waters
Res: 4481 Miss B PETTITT, Miss K & McMANUS Dodgewells Havang Evighet
VHC: 4380 Miss N CRAWFORD Barnesmore Abbracadabra

Class 868 PD (9 Entries) Abs: 1
1st: 4420 Mr K & Mrs T HODDY Tekema Trick Or Treat
2nd: 4365 Mr C CLARK, Miss M & BERRYMAN Stormburst Shady Waters
3rd: 4474 Mrs P S OLIVER Spyanfly Sinatra
Res: 4415 Mrs P HARDING On the Nose
VHC: 4446 Mrs J LONG Blandings Earl Grey

Class 869 JD (20 Entries) Abs: 2
1st: 4542 Mrs J WAYMAN, Miss H & WAYMAN Scarletfair One Knight
2nd: 4526 Mr R & Mrs E STILES Endway Alpine Gold
3rd: 4337 Mrs E D BAXTER Ilbatheez Charizma Cruiser
Res: 4455 Mrs C MARTIN Mossbawnhill Cast No Shadow
VHC: 4395 Mrs L & Mr J FOORD Oakbark Musicality at Ocklynge

Class 870 YD (10 Entries) Abs: 4
1st: 4382 Mrs S CRONIN Peperone Pascal JW
2nd: 4429 Mr & Mrs R HUNTER Mossbawnhill Better Man
3rd: 4526 Mr R & Mrs E STILES Endway Alpine Gold
Res: 4497 Miss D J REED Dejare Cobweb
VHC: 4442 Mrs T J LEACH Willingwisp Give N Take

Class 871 GD (12 Entries) Abs: 0
1st: 4542 Mrs J WAYMAN, Miss H & WAYMAN Scarletfair One Knight
2nd: 4421 Mrs C J HOME, Mrs J M & FISHER-HOME Jasarat Gold Leaf
3rd: 4516 Miss V SKELLEY, Miss V & RUSSELL Celebrindal Silver Gwydion
Res: 4543 Ms D WEBBER Penbriar Foxhunter
VHC: 4455 Mrs C MARTIN Mossbawnhill Cast No Shadow

Class 872 PGD (14 Entries) Abs: 3
1st: 4422 Mrs C J HOME, Mrs J M & FISHER-HOME Jasarat Just Gold
2nd: 4491 Mrs M PRIGG, Mrs J M & HEAD Demerlay Dream Guy
3rd: 4445 Mrs L LOH Yantabella Pandemonium at Caccia
Res: 4519 Mrs B M SMITH Yantabella Royal Rascal
VHC: 4552 Mr L R WINTER Arjuna Joe Bloggs

Class 873 LD (20 Entries) Abs: 2
1st: 4393 Mr & Mrs T K ELLIS Oakbark Man Of Power For Railfield
2nd: 4508 Miss S SHEPHERD Buebezi Cahoots With Oxana
3rd: 4490 Mrs J M PRIGG So There Chacheran at Ramillies (Imp)
Res: 4460 Dr J MINNS, Mrs F J & SCHOLES Juneric Little Rascal
VHC: 4468 Miss D McGRATH Teeton Mill

Class 874 OD (7 Entries) Abs: 1
1st: 4381 Mrs S CRONIN Tatzuma Special Edition.jw.shcm. JW Sh.CM
2nd: 4350 Mrs S BRISTOW Nimrodel Mind Games
3rd: 4354 Mrs J BROWN Oakbark Mister Spectacular
Res: 4363 Mrs K CHARMAN Blandings the Magician at Molecat
VHC: 4484 Mrs S J PIRIE Ch Tazi Falcon at Limasfault JW

Class 875 VD/B (5 Entries) Abs: 0
1st: 4401 Mrs S M GIBBINS Ch Osterfen Beacon Beige
2nd: 4370 Mrs J COLLAS Nevedith Veefa Verve
3rd: 4514 Miss V SKELLEY Ringmore Drinking Partner
Res: 4506 Mrs F RUSSELL Arjuna Joshua
VHC: 4487 Ms C PRICE Oakbark Master Mindful at Silkdance

Class 876 MPB (17 Entries) Abs: 1
1st: 4475 Mrs P S OLIVER Spyanfly Sharon Stone
2nd: 4431 Mrs N HUNTER-BUTLER Pipijay Lovestruck at Salatini
3rd: 4342 Mr M A & Mrs J M BENNETT Stormburst Water Lily
Res: 4416 Mrs J & Mr Z HEATHER Willingwisp Royal Portait at Jzan
VHC: 4548 Mrs J. S. WHITE Baldrey Kiss N Tell

Class 877 PB (11 Entries) Abs: 6
1st: 4518 Miss L SMEATH Willingwisp Royal Secret
2nd: 4345 Mrs P A BIRD Blandings Infatuation
3rd: 4507 Mrs J REED, Miss D J & SPOONER Dejare Ma Petite Amie
Res: 4500 Mr A B & Mrs S L RICHARDSON Lewcher Ocean Dream
VHC: 4390 Dr H R & Mrs M DINGLE Silkridge Sea Pidgeon

Class 878 JB (26 Entries) Abs: 5
1st: 4432 Mrs N HUNTER-BUTLER Mossbawnhill She's Eleqtric at Salatini
2nd: 4461 Mrs M F J MINNS, Mrs F J & PASCOE Juneric Midnight Magic
3rd: 4410 Mr & Mrs R GRAY Collooney Go Girl Go For Lanakeshena
Res: 4373 Ms V COULTER Collooney She's The One
VHC: 4554 Ms J Y WOOTTON Jetandra Jacks Joy

Class 879 YB (13 Entries) Abs: 2
1st: 4440 Mr JONES, Mrs L & TIMBERLAKE Starswift Lady Ice With Welstar
2nd: 4536 Mr J & Mrs V TURNBULL Crosscop Summer Breeze At Turnstone JW
3rd: 4467 Mrs B M McCONKEY Barmoll Bisque
Res: 4406 Mrs C GRAHAM Mossbawnhill Stand By Me
VHC: 4530 Mr P & Mrs H TALLING Pentewan Cornish Rhopsody

Class 880 GB (11 Entries) Abs: 1
1st: 4540 Mrs M A VAN RAALTE Rearsbylea Summer Sunrise
2nd: 4336 Mrs E D BAXTER Nevedith Jayfa Jazz Of Ilbatheez
3rd: 4489 Mrs J M PRIGG Ramillies Magic Touch
Res: 4400 Mrs M GEALL Mellow Gorgeous
VHC: 4419 Miss T HOARE Oakbark Mistique at Tormor

Class 881 PGB (18 Entries) Abs: 5
1st: 4364 Mrs K CHARMAN Molecat Magic Silk
2nd: 4430 Mr & Mrs R HUNTER Collooney Mamma Mia
3rd: 4503 Miss A ROBERTS Molvine Roberta
Res: 4339 Mrs A BECKETT-BRADSHAW Chrispan Dancing Queen At Hutaka
VHC: 4384 Mr & Mrs D CROUCH Hope Springs at Gamestalker

Class 882 LB (22 Entries) Abs: 6
1st: 4392 Miss L DU MAURIER Oakbark Magical Cracker At Chibuku JW
2nd: 4340 Mrs J BECKETT-HUGHES High Havoc At Hutaka
3rd: 4434 Mrs G W JAMES Drakesoak Height of Fashion JW
Res: 4369 Mrs J COLLAS Nevedith Eefa Emba
VHC: 4427 Mrs L. A HUNT Tayra Quest For Fame

Class 883 OB (9 Entries) Abs: 3
1st: 4462 D & M DELABELLE Daydream Di Mahana
2nd: 4437 Mr P JONES Tonmawr La Petite Ballerina JW Sh.CM
3rd: 4374 Ms V COULTER Collooney Chiquitta
Res: 4424 Mrs C J HOME, Mrs J M & FISHER-HOME Benroy Blaeberry Rose of Jasarat JW
VHC: 4426 Mr M HOWGATE Palmik Princess