01
08
02
08
03
08
04
08
05
08
06
08
07
08
08
08
09
08
10
08
please enable javascript
or wait for the page to load
vrijdag 1/08
mainstage
19.00
De Jeugd Van Tegenwoordig
20.15
The Opposites
21.45
Magnus
23.15
Example
01.00
Fatboy Slim
red bull elektropedia room
21.00
vi.be talent: Martin & Cortez
22.00
Stavroz
23.00
Nadiem Shah
00.30
Villa
02.00
BAIO
03.30
Kele Okereke
zaterdag 2/08
mainstage
20.00
Lady Linn
21.30
Amy Macdonald
23.15
Hooverphonic
01.00
DJ Dirk Stoops
red bull elektropedia room
21.00
Carlton vs Gullfisk
23.00
Locked Groove
00.30
Jonas Rathsman
02.00
Aeroplane
03.30
Bafana & Bromin
zondag 3/08
mainstage
16.30
Channel Zero
17.45
Devin Townsend Project
19.00
Dimmu Borgir
20.30
Down
22.00
Motörhead
00.00
Within Temptation
red bull elektropedia room
21.00
Struis & Struizer
22.00
Linde Merckpoel + Johnny DC
23.30
Pat Krimson
01.00
Gunther D
maandag 4/08
mainstage
19.00
The Sore Losers
20.15
Johnny Marr
21.45
Miles Kane
23.15
Triggerfinger
01.00
Hindu Radio DJ’s
red bull elektropedia room
21.00
vi.be talent: Discow Mayhem
22.00
Arches
23.30
Hermanos Inglesos
01.00
Raving George
dinsdag 5/08
mainstage
18.30
The Bony King Of Nowhere
19.10
Lonely The Brave
20.15
Admiral Freebee
22.00
Neil Young & Crazy Horse
red bull elektropedia room
21.00
Doctrine
22.00
Houcemate
23.30
Eptic + MC Youthstar
01.00
Murdock
woensdag 6/08
mainstage
19.00
Girls in Hawaii
20.30
Intergalactic Lovers
22.00
Patti Smith and her band
23.45
Novastar
01.15
Oscar And The Wolf
red bull elektropedia room
21.00
vi.be talent: dj SNS
22.00
Brihang
22.30
dj Dysfunkshunal
22.45
kRaMeR
23.30
dj Dysfunkshunal
00.15
Safi & Spreej
01.00
dj Dysfunkshunal
donderdag 7/08
mainstage
19.00
Emily's Army
19.55
New Model Army
21.10
Twin Atlantic
22.05
Millencolin
23.35
Blink-182
01.20
Hazard (Playaz) & MC Biggie
red bull elektropedia room
21.00
Drumslave
21.45
Gunman & Judah
22.45
Station Earth + MC Mota
00.00
Madfingaz
01.30
Dope D.O.D.
vrijdag 8/08
mainstage
19.00
Gangthelabel
19.50
KRS-One
20.30
Mix Master Mike
22.00
50 Cent
23.45
The Subs
01.00
Nero (dj-set)
red bull elektropedia room
21.00
Pete Howl
22.30
Spacid
00.00
Ben Pearce
01.30
Huxley
03.00
Red D
zaterdag 9/08
mainstage
19.00
Gabriel Rios
20.25
Emiliana Torrini
21.50
Arsenal
23.45
Pet Shop Boys
01.25
Mumbai Science
red bull elektropedia room
21.00
vi.be talent: Funkapulco
22.00
Zohra
23.30
Yves Deruyter
00.30
CJ Bolland b2b Franky Jones
02.00
Jan Van Biesen b2b Michael Midnight
03.30
El Gringo
zondag 10/08
mainstage
20.00
The Wailers
22.20
Jessie J
00.00
Sean Paul
01.20
TLP
red bull elektropedia room
21.00
Poldoore
22.15
Soul Shakers
23.30
TLP
01.00
SquarElectric