Onafhankelijk Radionieuws Oostkust
Radio Paradijs
KNOKKE-HEIST & ZEEBRUGGE BELGIUM
http://oroshipping.tk/
Radio Contact
ORO SCHEEPVAARTNIEUWS
SHIPPING NEWS
Scheepvaart Archief
current shipping news 2002
jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
nov
dec
ORO LOCAL NEWS
Maandag
Dinsdag
Woensdag
Donderdag
Weekend
ORO Archief
 NieuwsPortaal
HavenNieuws
KustWeer
BazielMoppen
Today's Joke
Uit Eten
ORO Email
KustPortaal
Intern.&  Ships.
Movies & L.A.
UK & London
Pop News
Asia & China
Financial News
Intern. Sport
SHIPPING JULI 2002
31.07.2002
VERSOEPELING LOODSPLICHT 

De loodsplicht tussen de monding van de Schelde benoorden Knokke-Heist en de haven van Antwerpen wordt vanaf 1 augustus versoepeld. De vrijstellingsgrens voor beloodsing van schepen wordt daarbij opgetrokken van 60 naar 75 meter. Vanaf volgend jaar kunnen schepen tot 90 meter ontheffing krijgen, als schip, lading en bemanning aan kwaliteitseisen voldoen. De bemanning moet onder meer Nederlands of Engels kunnen spreken en het vaargebied goed kennen. Voor schepen met gevaarlijke lading geldt de ontheffingsmogelijkheid niet.

Kustgemeenten zoals Oostburg en Vlissingen en ook de provincie Zeeland hebben tevergeefs tegen versoepeling van de loodsplicht geageerd. De transportrisico's op de rivierarm  moesten volgens hen eerst worden teruggebracht. De Zeeuwse Commissaris van de koningin Van Gelder is van oordeel dat de Scheldekustbewoners verder in gevaar gebracht worden door de versoepeling van de loodsplicht.  Volgens hem gaan economische motieven duidelijk voor veiligheid. 

Schippersverenigingen in de Benelux zijn van oordeel dat de versoepeling van de loodsplicht op de Zeeschelde onherroepelijk zal leiden tot meer aanvaringen tussen zee- en binnenschepen.  Dit zal volgens de binnenschippers vooral worden veroorzaakt door een gebrekkige onderlinge communicatie.  "Als (buitenlandse) onbeloodste zeeschepen moeten communiceren met de binnenvaart zal dit in het Engels moeten gebeuren. Veel binnenschippers zijn deze taal echter niet machtig en gevreesd mag worden dat daardoor veel misverstanden zullen ontstaan", zegt men bij de schippersorganisatie Schuttevaer

Verder mag men ook verwachten dat op termijn op de Zeeschelde minder Vlaamse en Nederlandse loodsen zullen nodig zijn, vooral als volgend jaar ook schepen tot 90 m ontheffing van loodsplicht kunnen krijgen. 
    

31.07.2002
INTERCONNECTOR 

Eind deze week of in het weekend wil men andermaal proberen om de Interconnector opnieuw in gebruik te nemen.  De onderzeese gaspijplijn tussen het Oost-Engelse Bacton en Zeebrugge zit al sedert 2 juli dicht wegens een zware verontreiniging van de pijplijn met vloeibaar koolwaterstof.  Een eerdere poging om de gasinstallatie te reinigen mislukte.  Dit keer heeft men echter goede hoop. 

Donderdagavond moet de reiniging van de pijplijn zijn afgerond.  Het uitzuiveren gebeurt bij middel van een stop in piekijzer (een zogeheten "pig") die door de pijpleiding van Zeebrugge naar Bacton werd gestuwd.  Vrijdag begint het uitdrogen van de leiding.  Dan pas kan gestart worden met het opnieuw onder gasdruk brengen van de onderzeese verbinding.  Als vervolgens blijkt dat het gas dat in Zeebrugge toekomt niet langer gecontamineerd is en aan alle kwaliteitsnormen voldoet, dan zullen in het weekend de volumes worden opgedreven, zodat de normale leveringen kunnen hervat worden. 

Omdat er op het continent plots geen goedkoop Brits gas beschikbaar was zijn de dagprijzen voor aardgas op de Zeebrugse gasbeurs de voorbije weken verdubbeld. In Groot-Brittannië stortte de prijs ineen.  De prijs heeft zich daar pas vandaag wat herpakt toen bekend raakte dat een groot gasveld gaat sluiten en omdat wat koeler weer in aantocht is. 
     

18.07.2002
BAGGERSCHEPEN 

De baggergroep Deme heeft een sleephopperzuiger met een inhoud van 5.400 kubieke meter besteld bij de Nederlandse scheepsbouwer IHC-Holland. Daarnaast nam de baggergroep een optie op een tweede identiek vaartuig. De twee samen vertegenwoordigen een waarde van 60 miljoen euro. Het eerste vaartuig moet begin 2004 in de vaart komen. Verder staat ook een gevoelige vergroting van de jumbo-sleephopperzuiger Pearl River op het programma. Deme behoort met een omzet van 755 miljoen euro en een orderboek van 1,25 miljard euro tot de club van 's werelds grootste baggerbedrijven.
   

15.07.2002
GASPIJP NOG STEEDS PIJP UIT

Uit de jongste update vanwege Interconnector (UK) in Londen blijkt dat de onderzeese gaspijplijn tussen het Oost-Engelse Bacton en Zeebrugge nog de hele week buiten bedrijf zal blijven !  De gasverbinding is al sedert 2 juli onderbroken wegens koolstofcontaminatie van het gas vanuit het Engelse net.  Diverse reinigingsoperaties tussen Groot-Brittannië en Zeebrugge zijn tot dusver mislukt. Bijgevolg is door de toenemende vraag naar alternatieve gasvolumes de prijs op de Zeebrugse gasbeurs gevoelig gestegen.  In Groot-Brittannië is door het gasoverschot de markt ingestort. 

Het hele weekend wordt in Zeebrugge gecontrolleerd of het gas dat vanuit Engeland naar het Continent wordt gestuurd nog steeds bezoedoeld is, en in welke mate de kwaliteit eventueel terug aan de vereiste normen begint te beantwoorden. Wordt de specificatiekwaliteit niet bereikt tegen zondagavond dan worden drastische stappen genomen. 

Maandag wil men dan de volledige pijplijn over een lengte van 230 km leeghalen en al het nog resterende gas vanuit Zeebrugge terug naar Bacton stuwen.  Dinsdag start men dan met het sturen van gas in de andere richting om de onderzeese gaspijp uit te drogen.  Vervolgens wordt zo nodig de hele pijplijn "uitgemest", t.t.z. volledig schoongemaakt.  Daarna wordt opnieuw getest met het weg en weer sturen van gas tot de kwaliteit van het gas dat naar Bacton terugkeert binnen de opgelegde specificaties ligt.  Deze hele complexe operatie betekent, dat zoals de zaken er nu voorstaan, de Interconnector tussen Bacton en Zeebrugge ook nog de hele volgende week buiten dienst zal blijven. 

Via de Interconnector worden jaarlijks zo'n 20 miljoen kubieke meter gas verstuurd van Bacton naar Zeebrugge.  In de omgekeerde richting gaat het om 8,5 miljoen kubieke meter.  Met het uitbreiden van de compressie-installatie in Zeebrugge moet op termijn ook de capaciteit vanuit Europa richting Groot-Brittannië worden opgetrokken naar 20 miljoen kubieke meter. 
  

06.07.2002
EINDE ZEEBRUGGE-FELIXSTOWE

Met stille trom gebeurde vandaag de laatste afvaart van P&O North Sea Ferries tussen Zeebrugge en Felixstowe.  Eind dit jaar sneuvelt ook de route tussen Zeebrugge en Dover van zustermaatschappij P&O Stena Line.  Meteen wordt een punt gezet achter een hoofdstuk maritieme geschiedenis tijdens dewelke Zeebrugge is groot geworden.  De toekomst ziet er echter allerminst rooskleurig uit.  Uiteindelijk heeft de rederij P&O North Sea Ferries 6 juli gekozen om een punt te zetten achter de ruim 30 jaar afvaarten tussen Zeebrugge en Felixstowe.  Die werden de laatste jaren verricht met de gecharterde vrachtroro's Rodona en Sapphire, die elk ruimte boden aan 75 trailers.  Vijf jaar geleden was namelijk reeds de passagiersdienst op de route opgeheven.  Deze was jaarlijks goed voor zo'n 500.000 toeristen met hun wagens. 

De verbinding Zeebrugge-Felixstowe kwam tot stand nadat Townsend-Thoresen Car Ferries in 1971 de Londense rederij "AtlantIC Steam Navigation Company" had gekocht (voor amper 5,5 miljoen pond) van (de nogal eigenzinnige Luitenant Kolonel) Frank Bustard. Ook de ASNC-lijnen van Felixstowe naar Rozenoord (Rotterdam/Europoort) en die op de Ierse zee werden door Townsend Thoresen overgenomen.   Op initiatief van de nieuwe directeur Geoffrey Parker (De Haan/Felixstowe), Charles Claeys (Duinbergen) en wijlen Noël Johnston MBE (Dudzele) werd ook de lijn Zeebrugge-Felixstowe toegevoegd met schepen zoals de Doric, Europic, Gaelic en de Bardic (de "ic" op het einde vindt men ook in de naam van de rederij AtlantIC, een geërfde eigenaardigheid van Frank Bustard). 

De komende maanden worden bij de rederij in Zeebrugge geleidelijk personeelsleden afgedankt.  Tegen dat ook de lijn Zeebrugge-Dover wordt opgeheven zal het gaan om zo'n 48 bedienden.  Ook zullen minder stevedores nodig zijn.  Hoeveel dokwerkers terug naar de havenpool zullen keren is nog onzeker.  In Felixstowe, waar ook de lijn naar Rotterdam op sluiten staat, werden in totaal reeds 90 stevedores ontslag aangezegd. 
 

02.07.05
ONDERZEESE GASPIJP BACTON-ZEEBRUGGE OPNIEUW DICHT

De Interconnector onderzeese gaspijplijn tussen het Oost-Engelse Bacton en Zeebrugge blijft kampen met zware technische problemen.  Voor de tweede keer op een week tijd moest de gastoevoer door de gaspijp worden onderbroken. Het ziet er naar uit dat de doorstroom van gas pas in de loop van volgende week weer normaal zal kunnen verlopen.

Het gastransport via de Interconnector is een eerste keer stilgelegd in de vroege uren van dinsdagmorgen nadat bezoedelde condensaten van een subterminal van Phillips in de Bacton gasterminal en vervolgens in de pijpleiding waren terecht gekomen.   Daarbij werd 2,5 miljoen kubieke meter gas bezoedeld. Tijdens de reparatiewerken werd niet minder dan 20 ton vloeistof uit het systeem verwijderd.  Donderdag werd opnieuw in beperkte mate gas in de pijpleiding gestuurd.  Dat gebeurde achtereenvolgens in beide richtingen in een poging om alle koolwaterstof uit het systeem te verwijderen.  Bij middel van deze methode slaagde men er echter niet in om de kwaliteit van het gast te doen terugkeren binnen de gestelde parameters.  Vrijdag werd de onderzeese pijplijn bijgevolg weer stilgelegd.  In de loop van het weekend wordt het bezoedelde gas dat zich in de pijplijn bevindt weer richting Bacton gestuwd.  Daarna gaat men na nauwgezet onderzoek de pijplijn weer onder druk brengen met clean gas.  Het kan nog tot dinsdag of woensdag duren voor commerciêle levering door de Interconnector kunnen hervat worden.  Inmiddels hopen de gasoverschotten zich op in Groot-Brittannië en is de spotprijs voor gas er met meer dan 30 procent gedaald.  Het onderbreken van de toevoer heeft de spotprijs op de Zeebrugse gasbeurs met een vergelijkbaar percentage de hoogte in gedreven. 

Jaarlijks vloeit zo'n 20 miljoen kubieke meter gas van het Britse Bactonveld door de pijplijn naar Zeebrugge.  In omgekeerde richting bedraagt het volume zo'n 8,5 miljoen kubieke meter per jaar.  Het ongeluk in de Bacton terminal deed zich voor op een moment dat de gasstroom richting Zeebrugge dicht bij het maximaal mogelijke niveau opereerde. 
 

02.07.2002
ONDERZEESE GASAANVOER ONDERBROKEN 

Het zal ten minste tot woensdagnacht duren voor de Interconnector gaspijplijn tussen Zeebrugge en het Oost-Engelse Bacton weer kan in bedrijf gesteld worden.  In het slechtste geval wordt het zelfs vrijdag! Het gastransport via de Interconnector is in de vroege uren van dinsdag (02.50u Belgische tijd) stilgelegd nadat vloeistof (vermoedelijk een oliecondensaat) in de terminal te Bacton in de pijpleiding was terecht gekomen.  Momenteel wordt koortsachtig gewerkt om het met vloeistoffen bezoedelde gas uit de Interconnector te halen.  Het ongeluk gebeurde op de plaats waar de onderzeese verbinding aansluit op het Britse nationale gasnet.  Het onderbreken van de uitvoer van gas naar het Continent deed de Britse dagprijs voor aardgas ineenstorten. Er ging meer dan 30 procent van de prijs af, omdat in Groot-Brittannië een enorm gasoverschot ontstond.  In West-Europa daarentegen tikte de gasprijs met 30 procent aan omdat Europese gasverkopers op zoek moesten naar een alternatieve bevoorrading.  Het wegvallen van de gasaanvoer uit Groot-Brittannië zal voor de Belgische consumenten geen gevolgen hebben zegt men bij Distrigas.  Dit komt omdat het grootste gedeelte van het verbruik gedekt wordt met lange termijncontracten, en slechts een klein deel geregeld wordt via de spotmarkt.  Het stilleggen van het gasvervoer naar West-Europa via de Interconnector is vooral een financiële streep door de rekening van de Britse gasproducenten en de gasverkopers in West-Europa.  Na de zomer gaat de Interconnector gaspijp tussen Zeebrugge en Engeland opnieuw dicht.  Dit keer voor 10 dagen. Van 31 augustus tot 10 september wordt de onderzeese pijpleiding namelijk aan een grondig onderhoud onderworpen.  Jaarlijks vloeit zo'n 20 miljoen kubieke meter gas van het Britse Bactonveld door de pijplijn naar Zeebrugge.  In omgekeerde richting bedraagt het volume zo'n 8,5 miljoen kubieke meter per jaar. 
 

Klik hier voor het Kustweerbericht van Meteo Zeebrugge
Maandag
Dinsdag
Woensdag
Donderdag
Weekend
ORO Archief
 NieuwsPortaal
HavenNieuws
KustWeer
BazielMoppen
Today's Joke
Uit Eten
ORO Email
KustPortaal
Intern.&  Ships.
Movies & L.A.
UK & London
Pop News
Asia & China
Financial News
Intern. Sport
OROFax: 02.700.52.14
Email ORO
http://oroshipping.surfhere.net/
http://oroshipping.tk

 
 
*
 

*