Logo Desperado Leuven

23-07-2002

Deze site is verplaatst naar desperado.freezope.org.

U kunt best turn.to/desperado bookmarken omdat dat adres nooit zal veranderen!


Opmerkingen? Fouten? Contacteer de webmaster

Schaakklub Desperado Leuven vzw

Desperado - Lustige Vrijpion (12-04-2002)

Deze prestige-ontmoeting heeft al een behoorlijke lange traditie. De twee veruit sterkste clubs van Vlaams-Brabant, waarvan de ene zich dan nog heeft losgescheurd van de andere. Er zijn vroeger harde woorden gevallen bij de scheiding, maar de tijd heelt alle wonden. De clublokalen liggen momenteel ook op een steenworp van elkaar, wat het nog extra leuk maakt.

Uiteraard voelen beide clubs zich verplicht om met hun allersterkste opstelling te komen. Naar het schijnt had Arnaud Aglave zich niet geschroomd om een oude grootmoeder ten tonele te voeren, die op haar sterfbed nog één maal LVL wilde zien vlammen, en dan nog liefst tegen de Despi's. Hoe het ook zij, de opstellingen mochten er wezen. Het is eenvoudiger om met de afwezigen te beginnen, want die lijst is een hoop korter. Welnu, LVL had Serge niet kunnen bereiken, niemand scheen te weten waar hij was (Serge misschien zelf ook niet). Jan Van Mechelen moest in extremis afbellen wegens ziekte van de kleine en Maarten Praet was ook niet op komen dagen. De rest gaf wel acte de présence (Pieter, Jeroen, Steven, Bram, Karl, Arnaud, Chris etc.) en dan hebben we het toch over een stevige eerste klasseploeg.

Wij moesten Luuk missen (die haalt Leuven niet op die tijd) en Marc Weiler, maar daar tegenover stond dat Steff Helsen Tom Croonenborghs had meegenomen ter versterking. Voor de rest de allersterkste opstelling: Tom Croonenborghs, Eddy Van Espen, Raf Claes , Koen Jans, Koen Heynen (jaja, die volgorde), Patje Delanoeije, Steff Helsen , Bart Van Praag, ...

Ook de andere ploegen waren praktisch voltallig zodat die avond het clublokaal vermoedelijk het Elo-centrum van België was.

Zoals iedereen wel weet is LVL nog altijd een hoop sterker dan wij, zodat er niet onmiddellijk op een overwinning mocht gerekend worden. Stiekem echter hoopten we op een stunt, je weet maar nooit. LVL was met 24 spelers afgekomen, wij met 30 zodat er drie uitgeleend werden aan de concurrentie en er op 27 borden gestreden werd.

Aantallen, die de zaal amper kon bevatten. Het deed mijn oude hart goed de voltallige Leuvense schaakwereld verzameld te zien. Wat een club zou dat geven als ze ooit terug samen zouden gaan. Maar, zoals Alex Dubrulle al stelde, twee clubs van 40 man geven samen géén club van 80 man.

De vorige ontmoetingen waren op ware slachtingen uitgelopen, precies weet ik het niet meer maar het was heel erg. Incidenteel kon een Despi wel eens aan het langste eind trekken, maar een nederlaag was veel waarschijnlijker.

Die verwachte nederlaag is er nu ook gekomen, maar er had veel meer ingezeten. Ik weet dat ik klink als een trainer die wederom verloren heeft, maar in dit geval was er toch sprake van enige pech. In het middenrif konden onze dapperen vijf eenvoudig gewonnen stellingen bereiken, waaruit slechts 1 schamel punt behaald werd. Tijdnood en gebrek aan ervaring waren daar debet aan, maar jammer blijft het toch.

Wat ons wel een hart onder de riem stak waren de uitslagen op de eerste 5 borden. Daar wonnen we namelijk met 3-2!!

Het is ongelooflijk, maar de ploeg uit 2de klasse Desperado moest amper onderdoen voor het grote LV, die toch 4de eindigden in de eerste klasse (4.5-3.5). En nog krasser is dat op de eerste 8 borden zwart een enorme winst kon boeken (7.5-05) . Even in een notendop de gebeurtenissen op de eerste acht borden. Mijn excuses aan de andere borden, maar die kon ik niet zo goed volgen omdat ze nogal dicht op elkaar zaten én omdat er weer niet mocht gerookt worden.

Tom Croonenborgs speelde met zwart tegen Pieter Claesen, stond lichtjes onder druk, maar toen IM Claesen iets wilde forceren en Tom tot een dame-offer dwong, bleek dat verkeerd uit te pakken. De lopers en torens van Tom beheersten het bord en Pieter moest op den duur de koning omleggen.

Eddy stond lang goed tegen Jeroen, maar kon het niet houden en ging ten onder, na in een eindspel de beste verdediging te hebben laten liggen.

Raf Claes had het ook lang moeilijk tegen Steven Soetewey, maar toen die zich lichtzinnig inliet op een toreneindspel met een pion meer, bleek de actievere positie van de toren meer dan op te wegen tegen het kleine materiele deficit en won Raf alsnog.

Koen Jans gebruikte de witte stukken tegen Bram Vermeulen wederom weinig ambitieus, beiden verkregen een vrijpion, maar die van Bram bleek sterker.

Ik zelf speelde tegen Karl Ceulemans. Gelukkig speelde hij de Lc4 variant van de Najdorf, iets dat ik nogal goed ken omdat mijn theorie begonnen is met Fischer (eigenlijk daar ook geëindigd is). Hij bleek minder van de finesses op de hoogte en kwam erg slecht te staan. Zo rond zet 35 kon ik een stuk offeren voor drie pionnen en aanval. Karl speelde het vermoedelijk niet optimaal en toen hij nog een vierde pion ging kwijtspelen hield hij het voor gezien.

Patje voelde zich weer geroepen om een kwaliteit te offeren tegen Arnaud Aglave, en dat is niet verstandig tegen deze man, als advocaat weet hij alles van verdedigen. Dat deed hij nu ook met de glimlach en uiteindelijk moest wit de wapens strekken.

Dat was 6-0 voor zwart.

Op het zevende bord zou wit eindelijk scoren. Chris Van Hul tegen Steff Helsen. Hier zijn krasse dingen gebeurd, Chris heeft namelijk eens niets geofferd! Sterker nog, hij bereikte een eindspel!! Nog merkwaardiger, met een pluspion!!! Dat moet toch voor het eerst in zijn leven zijn (persoonlijk heb ik zoiets nog niet meegemaakt bij Chris). Minder merkwaardig is dat hij dat eindspel niet wist te winnen (vermoedelijk gebrek aan ervaring in dat soort dingen). Hij speelde zijn vrijpion wat te enthousiast op naar h7 en dat was een station te ver, zoals Steff overtuigend wist aan te tonen.

Op het achtste bord nam Bart Van Praag een pion in de opening in ruil voor een langdurig initiatief tegen zijn koning. Bart sukkelt al het hele jaar met zijn vorm (vaak staan we elkaar te troosten in een hoekje aan de bar) en ook nu weer was het van dat. Een goeie verdediging die net op het einde, als de volle buit in zicht is, door één enkel lichtzinnig zetje bedorven word.

Vanaf hier begon het enigszins verkeerd te lopen voor de thuisploeg. Het ene na het andere bord verkreeg een magnifieke stelling, het ene na het andere bord bedierf het. Soms door onnozeliteiten te overzien, soms door te snel af te wikkelen, soms door de spanning en af en toe omdat de anderen in tijdnood gewoon beter speelden.

Wilfried Geerts maakte het het bontst. Stond huizenhoog gewonnen, vertelde aan iedereen die het wilde horen dat het punt al geteld was en moest tot zijn ontzetting vaststellen dat toreneindspelen met een pion meer niet zo triviaal zijn. Hierover werd hij zo nijdig dat hij in wederzijdse tijdnood bleef heen en weer schuiven tot Johan Vanhaverbeke zijn klok af pakte en ex cathedra de remise uitriep.

In de achterhoede deden de Despi's dan weer meer dan hun plicht, zodat het al bij al nog een zeer behoorlijke uitslag werd.

Deze prestatie moet ons toch een hart onder de riem steken. Ooit zullen we wel eens winnen tegen hen.

Hoop ik.

Koen H.

Desperado11-16Lustige Vrijpion
1.Croonenborghs, Tom (2274)1-0Claesen, Pieter (2425)
2.Van Espen, Eddy (2184)0-1Claesen, Jeroen (2300)
3.Claes, Raf (2143)1-0Soetewey, Steven (2234)
4.Jans, Koen (2135)0-1Vermeulen, Bram (2198)
5.Heynen, Koen (2109)1-0Ceulemans, Karl (2182)
6.Delanoeije, Patrick (2064)0-1Aglave, Arnaud (2166)
7.Helsen, Steff (2003)½-½Van Hul, Chris (2151)
8.Van Praag, Bart (1965)0-1Yudin, Victor (2131)
9.Geerts, Wilfried (1940)½-½Rülle, Gert (1974)
10.Slootmaekers, Romain (1938)½-½Fabri, Bert (1873)
11.Jacques, Robrecht (1923)1-0Vandervurst, Adriaan (1844)
12.Vandenbempt, Paul (1909)0-1Deguchtenaere, Freddy (1772)
13.Cuypers, Dries (1893)0-1Crabbé, Danny (1789)
14.Dierckx, Gunther (1834)0-1Verheyden, Jonas (1734)
15.Van Noten, Stijn (1772)0-1Fugate, Courtney (1708)
16.Maes, Louis (1721)½-½De Bruyne, Michiel (1715)
17.Roosen, Stefan (1717)½-½Horan, Thomas (1614)
18.Van Vooren, Kristien (1682)0-1Terryn, Steven (1699)
19.Sandu, Florin (1614)0-1Verrijdt, Willem (1675)
20.Beckers, Frank (1576)½-½Persoons, Bart (1421)
21.Debast, Albert (1515)1-0Moeyersons, Koenraad (1421)
22.Dubrulle, Alex (1476)1-0Deprez, Laurens (1267)
23.Close, Guido (1330)0-1Lecompte, Bart
24.Luts, Marc (1325)1-0Decherf, Wendy
25.Carpentier, August (1278)1-0Vandermeulen, Ida (1150)
26.Rülle, Albert (1223)0-1Shinkuu, Erdembileg
27.Arnalsteen, Luk0-1Schellens, Alex

© Copyright 2000,2001-2002 - Desperado Leuven vzw

Laatste wijziging: 19-04-2002

Mail de webmaster