STAD BREE

Uit geschriften kan men afleiden dat Bree ongeveer rond 48 na  Christus is gesticht. In de 13de eeuw kreeg Bree de stedelijke vrijheden (deze werden haar van 1825 tot 1985 ontnomen,) die worden gesymboliseerd door het PERRON. Sinds dat jaar is Bree opnieuw stad, de 5de Limburgse stad na Hasselt, Tongeren, St. Truiden en Maaseik; lang voor  andere Limburgse gemeenten steden werden.

Het oude Bree bestond uit 4 stadsdelen binnen de stadsmuren met name: Gerdinger-, Klooster-, Nieuwstad- en Ittervierdeel, deze delen hadden elk hun eigen poort. Er waren ook 4 torens om de stad te beschermen, enkel resten van de Grauwe toren blijven over. Buiten de stadswallen vormden Beek, Gerdingen en Reppel samen met de stad Bree een bestuurlijke eenheid ( de 4 crispellen).

In 1587 werd begonnen met het optrekken van het oorspronkelijke gemeentehuis. De voorgevel bestaat uit 3 delen:

  1. licht vooruit springend middendeel
  2. 2 identieke zijvlakken en
  3. het driehoekige fronton uit 1755, van mergel gebeeldhouwd door Ferdinant uit Roermond

Het oorspronkelijke stadhuis doet heden ten dage dienst als vredegerecht en als huisvesting voor de toeristische dienst. In 1 van de zijgevels kan men de oude lengtemaat van de stad terugvinden (de Breese voet), samen met de oude beiaardklokken.

De St. Michielskerk werd gebouwd rond 1452(in een laat gotische stijl), in zijn oorspronkelijke stijl bleef de kerk bestaan tot begin 20ste eeuw. In 1901 werd er begonnen aan de restauratie en vergroting van de kerk. Eind september 1902 waren de werken voltooid en zo staat de St. Michielskerk er nog steeds bij.

Het Augustijnenklooster is opgetrokken in 1658 (Maaslandse  Renaissance stijl). Enkel de achtergevel is nog oorspronkelijk, de ander gevels hebben in de loop der jaren  vele veranderingen ondergaan. De kapel (die nu 1 geheel vormt met de voorgevel) is in 1718 bijgebouwd (barok stijl). In 1996 werd gestart met de renovatie van het gebouw; het doet nu dienst als stadhuis van de stad Bree.

Het Michielshuis werd in 1777 opgetrokken door de zoon van de toenmalige burgemeester, Albert Michiels. Het is de bekenste herenwoning van de stad. Op het stadsplein vindt men de fontein van de Breese kunstenaar Stefaan Bongaerts, die ter ere van de verzusteringsfeesten, die in 1996 werd geplaatst.

Ook wat natuur betreft vindt men in de omgeving een aantal mooie plaatsen:

  1. De Luysen een prachtig natuur gebied van 40 ha, door de aanwezigheid van vijvers en poelen is het broedplaats voor vele zeldzame vogel soorten. Er is ook een natuurwandeling de "kempenbroek", die onder begeleiding kan worden gevolgd
  2. De Polismolen, een mooi wandel gebied in het groen aan de rand van het Limburgs plateau, tevens is er een zeer gezellig restaurant met een lekkere keuken.
  3. De Boneput, het stadspark met speeltuin, mini golf, sportterreinen, ...

 

 

Vroeger en nuMariafeesten