Kunstkring
"De Schuine Boom"
Zoersel België
terug naar index
Lesvoorbereidingen
'Glas in lood'
LESVOORBEREIDING
1.
Identificatiegegevens
Lesonderwerp: Glas-in-Lood (initiatie van ‘Glas in lood’)
Leerjaar: 1ste leerjaar Graad: 3de graad
Duur van de les: 50min.
Optie/beroepenveld/studierichting: “Vrije beeldende Vorming”
Onderwijstype en -vorm: SO ’89 - KSO
2.
Lesgegevens
*
Hoofddoelstelling:
De leerlingen moeten kunnen inzien wat ze met de kunstvorm Glas-in-lood zelf
kunnen scheppen. Ze moeten een Glas-in-loodraam kunnen herkennen, kunnen
ontwerpen en tenslotte kunnen uitvoeren.
*
Didactische beginsituatie:
: De leerlingen
hebben reeds de kunstvormen ‘Pastel – Olieverf – Grafiek – Aquarel -
Tekenen’ al gezien en toegepast. We zetten het rijtje verder met ‘Glas-in-lood’.
- Situering
in het leerplan:
Vrije beeldende vorming Derde graad
VVKSO, leerplan SO, Beeldende & Architecturale
kunsten,
3de graad KSO,Vrije beeldende Vorming, 2de leerjaar,
Licop-Brussel D/2000/0279/067, pag.6-7-8-9
In het KSO eindtermen staat duidelijk in: de ll. met verschillende technieken in
contact te brengen, en hen een waaier van mogelijkheden aan te bieden om eigen
scheppende creaties te verwezenlijken. Dit is gewoon een uitbreiding van hun
reeds gekende mogelijkheden. De structuur is heel eenvoudig: even schetsen over
hun reeds gemaakte projecten, daarna het plaatsen van de glas-in-loodtechniek in
de geschiedenis. Gevolgd door materialenleer en de kennis vergaren over de
verschillende gereedschappen. Als slot: hen aanmoedigen om eens na te denken of
hun fantasieën en ideeën kunnen omgezet worden in deze techniek.
Het
is een voorbereiding naar het hoger kunstonderwijs. De lln. hebben een bewuste
keuze gemaakt om langst beeldende vorming tot een persoonlijk denken, voelen en
handelen te komen. Ze zijn artistiek en creatief geïnteresseerd. Het is een
streven dat de lln. een kritische houding aannemen tegenover het maatschappelijk
gebeuren en zin krijgen voor creativiteit, originaliteit, drang naar inzicht,
zelfvertrouwen,inzet,oorspronkelijkheid en waarachtigheid.
- Vrije
beeldende vorming:
- Glas
in Lood:
*
Bronnen:
Personen
GEORGES STAES
(leraar academie v. Schone kunsten St Niklaas afd. Toegepaste Kunsten)
JEAN-PIERE THUURLINCKS (leraar academie v. Schone kunsten Antwerpen afd.
Monumentale Kunsten)
FRANCIS DE KONINCK (leraar academie v.Beeldende kunsten Temse afd. Grafiek)
Boeken:
HERDER
FREIBURG,George Meistermann – Die Kirchen Fenster,H&H Schaufler,Freiburg,
1986,pag.144.
LAWRENCE LEE _ GEORGE SEDDON _ FRANCIS STEPHENS, Gebrandschilderd glas,
schilderen met licht,Spectrum, Utrecht-Antwerpen, 1976,pag.207.
eigen
ervaring (leraar academie v Schone kunsten St Niklaas afd.
Monumentale Kunsten)
3.
Doelstellingen
|
|
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
|
|
Cognitieve
doelstellingen:
De leerlingen moeten
de
materialen kunnen benoemen.
weten waarvoor de materialen dienen.
de
verschillende gereedschappen kennen.
een
Glas-in-lood raam kunnen herkennen.
|
kennen
begrijpen
begrijpen
toepassen
|
|
|
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op dat de ll.
hun creativiteit aan bod laten komen in de antwoorden van de verschillende
vragen.
in staat zijn om te luisteren en op een adequate wijze een gesproken
boodschap te ontvangen.
in staat zijn deze boodschappen te kunnen verwerken.
actief deelnemen aan de les.
gestimuleerd worden om zelf aandacht te hebben voor de ideeën van hun
medeleerlingen.
aandacht en respect hebben voor de antwoorden van hun medeleerlingen.
|
zin
v.product.
leergierigheid
leergierigheid
sociale
zin
sociale zin
|
|
|
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
|
|
|
1 LESBEGIN
Aanknoping:
-Opstellen
van de tafels, centraal rond.
-Mezelf voorstellen
-Naamkaartjes reeds zelf gemaakt.
-Aanwezigheidslijst invullen
-Teruggrijpen
naar kunstvormen die ze reeds gezien hebben.
-Een klein rollenspel uitvoeren.
(lkr. = Koper – ll. is verkoper)
-Agenda:
Probleemstelling:
lkr. benadrukt de woorden die onderlijnd zijn.
vraag:
Uit stukken glas aan elkaar gevoegd
met loodstrippen.
Ja, er mag geen perspectief voorkomen in een ‘Glas in lood’ raam, want
dan vernietig je de architectuur.
Art nouveau.
De vertelling was het thema vroeger
In
kerken, overheidsgebouwen en huizen.
-Lkr. laat
verschillende Glas-in-loodramen zien aan de hand van boeken. Oude en
Moderne in de geschiedenis geplaatst.
-Lkr.
legt kort uit wat een Glas-in-loodraam is.
PROBLEEMONTWIKKELING
Materialenleer:
Glas
-Geschiedenis
-Verschillende soorten glas laten rondgaan in de klas.
vraag:
Voor snijgereedschap.
Rond 500v.Chr. De Romeinen begonnen met
het glasblazen voor vazen en bekers.
Kiezelzand
onder hoge temperatuur(1400°) gesmolten met behulp van soda of potas
(smeltmiddelen). Bijvoeging van kalk en lood oxide geven het glas een nodige
vastheid.
De
gesmolten glasmassa werd met de blaaspijp ‘de Holle’ in
draaiende beweging tot een schijf geslingerd, later tot een cilinder
geblazen in een houten vorm. Deze
cilinder werd door verhitting met ijzer langs doorgesneden en vlak
gevloeid. Er ontstaat een glasplaat van +-90cm. X 60cm. Het glas vertoonde
zeer veel onregelmatigheden: verschil van dikte, golvingen en luchtbellen.
Het glas werd gekleurd met toevoeging van verschillende pigmenten
Vb.
Koperpigment = rood – lichtblauw.
Kobaltpigment
= diepblauw
Chroompigment
= groen
Lood
vraag:
Men gebruikt lood omdat dit buigzaam is en gemakkelijk te lijmen.
(solderen.)
Soldeertin
-Gereedschappen:
Glassnijder
Loodmes
Glastang
Soldeerbout
VASTZETTING
|
LESBEGIN
Aanknoping:
-Starten met me voor te stellen.
-Naamkaartjes uitdelen.
-Aanwezigheidslijst invullen
-Ll.
laten verschillende werken van verschillende kunstvormen die ze zelf
hebben gemaakt in de loop van het jaar zien.
vraag:
Wat is de inhoud van je
werk?
Welke gevoelens roept dit werk op?
Stel, ik ben misschien een koper. Wat gaat je mij vertellen over je
werk?
Jullie
hebben dus al verschillende kunstvormen gezien en nu gaan we het hebben
over ‘Glas in lood’.
-Eerst de agenda invullen:
5
ontwerpen maken van een ‘Glas in lood’ raam.
Meebrengen: 1 tekenpapier van 60x60 cm. Viltstift (dik) Carbonpapier.
Probleemstelling
Maken jullie notities.
vraag:
Uit wat bestaat een ‘Glas
in lood’ raam?
Is ‘Glas in lood’ gebonden aan een bepaalde architectuur?
Kun je zeggen welke stijl dit is?
Welk thema gebruikte de glazeniers vroeger?
Waar kun je ‘Glas in lood’ ramen vinden?
Kunnen jullie je in deze kunstvorm vinden, zien jullie deze kunstvorm
zitten?
PROBLEEMONTWIKKELING
Materialenleer:
Glas:
-Geschiedenis:
-Glas heeft altijd bestaan.
-Natuurlijk glas = IJslandse agaat of
obsidiaan.
vraag:
Waarvoor
gebruikte men in de préhistorie natuurlijk glas?
-De sumeriers (Babylon) kende reeds het gegoten glas. De toepassingen
beperkten zich tot sieraden.
-Byzantium kende het gebruik van gekleurd glas voor mozaïek
toepassingen.
Weet er iemand wanneer men glas begon te blazen?
Venetiaanse glaskunst was zeer beroemd in de middeleeuwen.
Kristal (zeer gezuiverde glassoort) vond
zijn oorsprong
in Slovakije.
Rond de 10de eeuw wordt het glas voor het
eerst gebruikt
als vulling van raamopeningen.
Waaruit bestaat glas?
Glas
is eigenlijk een vloeistof, en heeft het karakter van een vloeistof, zelf
wanneer het hard geworden is.
Hoe
maakte men vroeger glasplaten?
Door
het aanvankelijk slechts mogelijk was kleine glasplaatjes te vervaardigen
nam men zin toevlucht tot verbindingen met lood of hout verdelingen.
Zo ontstonden de eerste glazen raamvullingen
Hoe
kleurde men het glas?
Lood
-Loodprofielen
laten rondgaan in de klas.
-Lood is het bindmiddel tussen de verschillende glasstukken.
vraag:
Waarom
gebruikt men lood hiervoor?
Soldeertin
-Soldeertin
is het bindmiddel om het lood te verlijmen, samen met olieïne als
katalysator. -Soldeertin en Olieïnne laten rondgaan in de klas.
-Gereedschappen:
Lk.
laat de verschillende gereedschappen zien aan de leerlingen. Onder
begeleiding laten rondgaan in de klas.
Glassnijder
Verschillende
glassnijders tonen. (uitleggen wat men vroeger gebruikte.)
Loodmes
Loodmes
tonen en laten rondgaan. (de scherpte van het mes en het waarom van deze
vorm tonen)
Glastang
Glastang
tonen en laten door de leerlingen betasten.(het waarom van deze vorm
tonen.)
Soldeerbout
Soldeerbout
100 à 150° uitleggen en tonen.
VASTZETTING
De lln. mogen hun notities
gebruiken.
Blad uitdelen met vragen die ze moeten invullen.
|
|
Leerstof:
De leerlingen hebben één les
Glas-in-Lood initiatie gekregen. Zij hebben kennis gemaakt met de kunstvorm
Glas-in-lood in de geschiedenis. Ook de materialen en de gereedschappen zijn hun
niet onbekend.
Didactisch materiaal:
Glas, glassnijder, glastang.
(terpentine) – papier en potlood.
Vrije beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Glas snijden:
Glas snijden is één van de
belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten kunnen, om de mogelijkheden
en beperkingen van het materiaal (glas) te leren kennen en om een realistisch
Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
3.
Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De leerlingen
moeten
de verschillende materialen herkennen.
het materiaal ‘glas’ inpassen in hun ontwerp.
de mogelijkheden en beperkingen van glas begrijpen.
door
deze ondervinding een realistisch ontwerp van een glasraam maken.
|
kennen
begrijpen
begrijpen
toepassen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De leerlingen
kunnen,
een glassnijder op een functionele wijze hanteren.
glas snijden.
glas op
een veilige en juiste manier breken.
|
nabootsing
nabootsing
nabootsing
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De leerkracht let
er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk.
en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
|
|
|
2 LESBEGIN
Aanknoping:
Kleine
inleiding van de les.
Probleemstelling:
Vraag:
Bestaat
uit 60% zand, 20% kalk, 20% soda.
Glas= afgekoelde vloeistof, blijft eigenlijk een vloeistof, karakter van
een vloeistof.
PROBLEEMONTWIKKELING
Vraag:
Er
ontstaan golven in het water.
Ze zijn verdwenen.
Steentje in een emmer water gooien.
Lkr.
doet het éénmaal voor en vraagt algemene stilte.
Glas
snijden:
De
ll. snijden elk enkele rechte stukken glas.
De
ll. snijden elk enkele gebogen stukken glas.
Eerst
een mal maken met de dubbelschaar en daarna snijden alle ll. hetzelfde
stuk glas.
VASTZETTING
Opruimen
van de klas.
|
LESBEGIN
Aanknoping:
We
hebben het over ‘Glas in lood’ gehad.
Loodramen vroeger en nu.
Nu gaan we het in de praktijk brengen.
Probleemstelling:
Vraag:
Wie
weet nog uit wat glas bestaat.
Is
glas een vaste stof? (dit is zeer belangrijk.)
Wie
eens goed naar de ruitjes van middeleeuwse kerken tuurt, kan zien: het
glas golft en wordt naar onderen toe steeds dikker.
Het lijkt erop dat het vensterglas in de loop der eeuwen naar beneden is
gestroomd.
Oud vensterglas is soms vuil en men kan het nooit meer volledig reinigen.
Het vuil is in de vloeistof doorgedrongen.
PROBLEEMONTWIKKELING
Jullie
leren nu hoe je glas veilig kunt snijden.
Vraag:
Als
je een steen in het water gooit wat ontstaat er dan in het water.
Als je nu lang genoeg wacht. Waar zijn die golven dan gebleven.
Als je glas snijdt ontstaan er golven in het glas, als je lang wacht om te
breken zijn deze golven weg.
Glas is hard en scherp, we moeten er dus voorzichtig mee omspringen.
Kijk en luister nu zeer goed.
Glas
snijden:
Stap1:
Doop
de glassnijder in een beetje terpentine.
Houd de glassnijder rechtop en haal deze met een middelmatige druk over
het glas.
Aan een mooi egaal geluid bij het snijden kan je horen of de snede goed
gaat.
Stap2:
Het
glas kan nu op verschillende manieren afgebroken worden.
Geef met een kordate tik langst de onderzijde van het glas, op de glaskras
deze zal een weinig doorbreken.
Bij een breed stuk kan op de rand van de tafel gebroken worden.
Houd de snede op de rand van de tafel en hou met twee handen het glas
vast, druk deze voorzichtig naar beneden.
Door zijn eigen gewicht breekt het glas op de snede.
Men kan ook met gelijke druk met de hand of de glastang afbreken.
Ook met gebogen lijnen doet men het op dezelfde wijze als bij een rechte,
alleen kan dit niet langst een rechte tafel.
Als we naast een mal snijden moeten we goed opletten dat het glas niet te
groot wordt. Gebruik maken van de duim.
VASTZETTING
Heb
je nu ingezien dat niet alle vormen kunnen gesneden worden.
Dat je dus ook niet alles kunt ontwerpen in een ‘Glas in lood’ raam.
Vraag:
We
plaatsen nu de tafels terug op hun plaats en ruimen alle glasscherven op. A.u.b.
|
|
Leerstof:
De leerlingen hebben één les
Glas-in-Lood initiatie gekregen. Zij hebben kennis gemaakt met de kunstvorm
Glas-in-lood in de geschiedenis. Ook de materialen en de gereedschappen zijn hun
niet onbekend.
Didactisch materiaal:
papier en potlood.
Vrije beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Glas snijden:
Glas snijden is één van de
belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten kunnen, om de mogelijkheden
en beperkingen van het materiaal (glas) te leren kennen en om een realistisch
Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas in lood ontwerpen:
Het ontwerpen
van een ‘glas in lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde
architectuur. Het moet het gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn
meestal opgelegd. Nu is het thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’.
De afmetingen zijn niet zo groot zodat men van monumentaal werk niet kunt
spreken, maar toch moet het een monumentale sfeer uitstralen.
3. Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De leerlingen
moeten
het materiaal ‘glas’ inpassen in hun ontwerp.
de mogelijkheden en beperkingen van glas begrijpen.
door
deze ondervinding een realistisch ontwerp van een glasraam maken.
|
begrijpen
begrijpen
toepassen
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De leerkracht let
er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat
de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
3 LESBEGIN
Aanknoping:
Even
overlopen van de vorige les.
Vraag:
Rechte
lijnen zijn het gemakkelijkste, gebogen lijnen iets moeilijker.
Probleemstelling:
We
maken kleine ontwerpen om geen tijd te verliezen.
We teken op een schaal van 1/5.
De leerlingen moeten inzien hoe groot dat elk stukje glas word, om te zien
of dit wel te snijden valt.
Ook moeten ze de loodstrippen tekenen op schaal, zodat zij een verkleind
(in verhouding) ontwerp krijgen van de werkelijkheid.
Vraag:
·
10cm x10cm.
·
Lood van 6mm = 1,2mm
·
Lood van 12mm = 2,4mm.
PROBLEEMONTWIKKELING
De
ll. maken enkele ontwerpen op schaal van een ‘glas in lood’ raam.
lkr.
gaat individueel bij de ll. langst en stuurt bij, bij diegene waar het
nodig is.
Vraag:
Door
op die plaats meer details te geven. Meer lood voorzien zodat het
donkerder overkomt dan de achtergrond. Een ander soort glas te gebruiken,
meer details bijvoegen, enz.
Ritme is een dankbaar element om te gebruiken.
Symmetrie is wel een gemaksoplossing.
Perspectief kan eigenlijk niet gebruikt worden.
lkr.
gaat individueel bij de ll. langst en stuurt bij, bij diegene waar het
nodig is.
VASTZETTING
Lkr.
observeerd de ll. en verbeterd persoonlijk de verschillende ontwerpen.
|
LESBEGIN
Aanknoping:
We
hebben daarjuist gezien en geoefend hoe glas gesneden word en gebroken
word.
Alles is niet zomaar te snijden.
Vraag:
Wat
vonden jullie het moeilijkste van glas snijden.
Wat vond je om langst een mal te snijden?
Probleemstelling:
Nu
gaan we ontwerpen.
Een ontwerp maken voor een ‘Glas in lood’ raam.
Het thema van dit trimester is ‘golven en spiegelen’ , maar dat wisten
jullie al hé.
We gaan verschillende ontwerpen maken. Op een schaal van 1/5.
Het uiteindelijke ‘glas in lood’ raampje dat we gaan maken zal 50cm
x50cm zijn.
Vraag:
Hoe
groot zal ons ontwerpje worden?
Hoe dik is ons lood op dit ontwerp?
PROBLEEMONTWIKKELING
Om
ons thema te verwezenlijken kunnen we gebruikmaken van spiegelglas en
golvende loodlijnen.
Vraag:
Hebben
jullie nog andere ideeën hoe we het onderwerp kunnen uitbeelden?
We maken nu ieder voor zich verschillende ontwerpen op schaal 1/5.
Vraag:
Wie
kan er mij zeggen hoe we een deel van het ontwerp belangrijker kunnen
maken?
Wat moet er opvallen in je werk?
Kunnen we gebruik maken van ritme?
Mag er symmetrie in voorkomen?
Mag er perspectief in voorkomen?
VASTZETTING
Op
dit ontwerpje leggen we nu een kalkpapier en verbeteren ons ontwerp tot
het einde van de les.
Volgende week gaan we verder met het op punt zetten van de ontwerpen en
dan zoeken we het beste eruit dat we gaan uitvoeren.
Tot volgende week, en denk aan de taak.
|
|
Leerstof:
De leerlingen hebben één les Glas-in-Lood initiatie gekregen. Zij
hebben kennis gemaakt met de kunstvorm Glas-in-lood in de geschiedenis. Ook de
materialen en de gereedschappen zijn hun niet onbekend.
Didactisch
materiaal:
papier
en potlood.
Vrije beeldende vorming:
Glas
in Lood.
Glas snijden:
Glas snijden is één van de
belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten kunnen, om de mogelijkheden
en beperkingen van het materiaal (glas) te leren kennen en om een realistisch
Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas in lood ontwerpen:
Het ontwerpen
van een ‘glas in lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde
architectuur. Het moet het gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn
meestal opgelegd. Nu is het thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’.
De afmetingen zijn niet zo groot zodat men van monumentaal werk niet kunt
spreken, maar toch moet het een monumentale sfeer uitstralen.
3. Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De leerlingen
moeten
het materiaal ‘glas’ inpassen in hun ontwerp.
de mogelijkheden en beperkingen van glas begrijpen.
door
deze ondervinding een realistisch ontwerp van een glasraam maken.
|
begrijpen
begrijpen
toepassen
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De leerkracht let
er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat
de lln. goed samenwerken.
|
nauwk.
en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
|
.
|
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
|
|
|
4 LESBEGIN
Aanknoping:
ll.
leren keuzes maken uit hun eigen werk.
Probleemstelling:
Vraag:
Omdat
we gemakkelijker en sneller kunnen ontwerpen.
PROBLEEMONTWIKKELING
ll.
maken hun ontwerp tot een volwaardige tekening van een ‘Glas in lood’
raam waar ze volledig achter staan.
lln. mogen geen gom gebruiken. Reden: Als ze iets uitgommen kan de lkr.
niet meer weten wat ze hebben uitgegomd en kan hij/zij geen verbeteringen
meer zeggen.
De ll. zien de evolutie in hun werk.
lkr.
gaat rond en helpt de leerlingen individueel.
VASTZETTING
-Een
geleidelijke overgang naar het volgende stadia van het maken van een
‘Glas in lood’ raam. De Werktekening en de Mallentekening.
|
LESBEGIN
Aanknoping:
We
hebben thuis verschillende
ontwerpjes gemaakt. We gaan die eerst naast elkaar leggen en een keuze
maken.
Vraag:
Waarom
heb je dit ontwerp gekozen?
Is je thema duidelijk voor iedereen?
Heb je alles kunnen vertellen wat je te vertellen hebt in dit ontwerp?
Probleemstelling:
Vraag:
Waarom
maken we kleine ontwerpen?
Het
thema van dit trimester is ‘golven en spiegelen’ , maar dat wisten
jullie al hé.
We hebben nu verschillende ontwerpen gemaakt.
Het
sterkste ontwerp, het meest gevoelige, het meest gevatte enz. Dat ontwerp
gaan we nu verder tot een volwaardig ‘Glas in lood’ raam ontwerp
uitwerken.
PROBLEEMONTWIKKELING
Hoe
gaan we tewerk:
We verbeteren ons ontwerp met kalkpapier, op dat kalkpapier verbeteren we
nog eens, enz.
We gebruiken geen gom.
Elk ontwerpje dat ontstaat geven we een nummer.
VASTZETTING
Vraag:
Hebben
jullie nu elk een goed ontwerp?
Staan we volledig achter ons uiteindelijk ontwerp?
Dan gaan we nu ons ontwerp op ware grootte vergroten en een werktekening
maken.
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Glas snijden:
Glas snijden is
één van de belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten kunnen, om de
mogelijkheden en
beperkingen van het materiaal (glas) te leren kennen en om een realistisch
Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas in lood ontwerpen:
Het ontwerpen
van een ‘glas in lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde
architectuur. Het moet het gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn
meestal opgelegd. Nu is het thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’.
De afmetingen zijn niet zo groot zodat men van monumentaal werk kunt spreken,
maar toch moet het monumentaal uitstralen.
Mallen:
Het maken een
werkplan (een vergroting van het ontwerp) is de volgende stap die moet genomen
worden om tot de uitvoering te komen.
3.
Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De leerlingen moeten
de
verschillende gereedschappen herkennen.
perfect en juist een vergroting uitvoeren.
|
kennen
kennen
|
| |
|
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
5 LESBEGIN
Aanknoping:
De
ontwerpen zijn afgewerkt.
Agenda wordt ingevuld.
Probleemstelling:
Vraag:
We
maken eerst een tekening op ware grootte om het geheel eens te kunnen
zien.
PROBLEEMONTWIKKELING
1ste
tekening:
Redelijk dik papier van 50x50cm.
Uw tekenpapier moet van goede, dikke kwaliteit zijn.
Vraag:
Deze
tekening zal dienen om de puzzel van de verschillende stukken glas te
kunnen vinden en als ondertekening voor het in lood zetten.
ll. maken deze tekening.
2de
tekening:
Vraag:
Deze tekening wordt gebruikt om in mallen te knippen om ons glas te
kunnen snijden.
Vraag:
De
bedoeling hiervan is, dat er na het losknippen van de delen geen
onduidelijkheid zal bestaan omtrent de plaats van elk deel en de kant van
het paneel waarin het thuishoort.
-ll.
maken deze 2de tekening.
VASTZETTING
|
LESBEGIN
Aanknoping:
Vraag:
Zijn
we allen klaar met ons ontwerp?
Hebben
alle lijnen hun juiste dikte?
Hebben we de plaats gekozen waar onze spiegel gaat komen?
Is ons thema duidelijk?
Ontwerp op schaal 1/5.
Agenda:
Volgende
les moet iedereen zijn glas meebrengen. +- 4900 cm2 en 3mm dik.
Glassnijder als je één hebt.
Een beetje terpentijn.
Probleemstelling:
Vraag:
Wat
hebben we nu nodig om te kunnen beginnen met glas snijden?
PROBLEEMONTWIKKELING
1ste
tekening:
We
hebben een ontwerp geschetst en daarvan gaan we een duidelijke
werktekening maken, waarop het verloop van de loden banden precies te zien
is.
Vraag:
Waarom
maken we een werktekening?
We
nemen een blad papier van min. 50cm. X 50cm. en tekenen ons ontwerp over
op ware grootte.
2de
tekening:
U
hebt nog een vel tekenpapier van dezelfde kwaliteit nodig en carbonpapier.
We
gaan ook een doordruk maken met carbonpapier van de middellijn van de
loodlijnen.
Vraag:
Waarom
is deze tekening nodig?
Leg
het tekenpapier onderaan, daarop het carbonpapier en bovenaan de
werktekening. Trek nu met een balpen of scherp potlood de middellijnen van
het ontwerp over. Ook de buitenranden duidelijk aangeven.
Alle
glasdelen worden systematisch één voor één genummerd.
Vraag:
Waarom gaan we ze nummeren?
VASTZETTING
-Alle
voorbereidingen zijn nu getroffen om met het snijden van het glas te
beginnen.
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Glas
snijden:
Glas
snijden is één van de belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten
kunnen, om de mogelijkheden en beperkingen van het materiaal (glas) te leren
kennen en om een realistisch Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas
in lood ontwerpen:
Het
ontwerpen van een ‘glas in
lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde architectuur. Het moet het
gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn meestal opgelegd. Nu is het
thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’. De afmetingen zijn niet zo
groot zodat men van monumentaal werk kunt spreken, maar toch moet het
monumentaal uitstralen.
Glas
snijden:
Mallen:
Het
maken een werkplan (een vergroting van het ontwerp) is de volgende stap die moet
genomen worden om tot de uitvoering te komen.
Knippen:
De mallen knippen op de juiste wijze en alles in gereedheid brengen om te
beginnen met het glas te snijden.
3.
Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De
leerlingen moeten
de verschillende materialen herkennen.
|
kennen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De
leerlingen kunnen
de dubbelschaar op een functionele wijze hanteren.
|
nabootsing
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
|
|
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
|
|
|
6 LESBEGIN
Aanknoping:
Bespreken
vluchtig het eindresultaat van hun werktekening.
Agenda:
invullen.
Kleine
herhaling en uitvoering van de mallentekening.
lln. stoppen even met wat ze bezig zijn en luisteren.
Vraag:
Om
ze later de puzzel beter te vinden.
lln. maken hun mallentekening.
Probleemstelling:
Vraag:
De
mallenschaar knipt wegens zijn bijzondere constructie repen van 1-1,5 mm.
uit. Deze breedte komt overeen met de dikte van de loden strip die later
immers tussen elk stukje glas zal te liggen.
PROBLEEMONTWIKKELING
Lkr.
doet een stukje voor en de ll. herhalen deze handeling.
lln.
knippen de rest van hun tekening.
VASTZETTING
|
LESBEGIN
Aanknoping:
Vraag:
Hebben
jullie de taak kunnen afmaken thuis.
Laat je werktekeningen eens zien.
Ik zou nu willen uitleggen hoe we de mallentekening moeten maken en
knippen.
Agenda:
Volgende week uitstap ‘De
Bijl’ Zoersel 8u.45 Zoersel kerk. Of 8u.20 hier.
Meebrengen: schrijfgerief en papier.
De
Mallentekening:
U
hebt een vel tekenpapier van dezelfde kwaliteit nodig en carbonpapier.
We
gaan een doordruk maken met carbonpapier van de middellijn van de
loodlijnen.
Vraag:
Waarom
is deze tekening nodig?
Leg
het papier onderaan, daarop het carbonpapier en bovenaan de
werktekening. Trek nu met een balpen of scherp potlood de middellijnen van
het ontwerp over. Ook de buitenranden duidelijk aangeven.
Alle glasdelen worden systematisch één voor één genummerd.
Vraag:
Waarom
gaan we ze nummeren?
We
hebben nu twee tekeningen.
Eén gaan we gebruiken als werktekening en één voor onze mallen uit te
knippen.
Probleemstelling:
Hoe
gaan we tewerk gaan?
De buitenranden worden eerst met een schaar verwijderd. Voor de rest van
de mallen gebruikt u een mallenschaar.
Er is wel een probleem. We hebben niet zoveel scharen dat iedereen kan
beginnen met de mallen te knippen. Even geduld.
Vraag:
Waarom
gebruiken wij deze dubbelschaar of mallenschaar genoemd?
PROBLEEMONTWIKKELING
De
getekende lijn moet altijd precies midden tussen de twee bladen van de
onderkant van de schaar liggen.
Knip met korte halen. Eerst knipt u de grote rechte lijnen. Zo krijgt u verschillende niet te grote stukken papier,
waaruit vervolgens weer de kleinere delen kunnen worden geknipt.
Altijd knippen tot voorbij een kruispunt, zodat je later op dezelfde
plaats terug kunt beginnen te knippen.
Als we gaan beginnen moet je samenwerken want we hebben geen 8
mallenscharen.
Vraag:
Doen
jullie verder met uw tekening, dan kan U reeds beginnen met het knippen
van de mallen.
We hebben maar enkele mallenscharen dus even geduld a.u.b.
VASTZETTING
Nu
leggen we alle stukken (onze mallen) op de juiste plaats op onze
werktekening, en vergewissen ons of we alle stukken hebben, genummerd zijn
en correct.
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Glas
snijden:
Glas
snijden is één van de belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten
kunnen, om de mogelijkheden en beperkingen van het materiaal (glas) te leren
kennen en om een realistisch Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas
in lood ontwerpen:
Het
ontwerpen van een ‘glas in
lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde architectuur. Het moet het
gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn meestal opgelegd. Nu is het
thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’. De afmetingen zijn niet zo
groot zodat men van monumentaal werk kunt spreken, maar toch moet het
monumentaal uitstralen.
Glas snijden:
Dit is de eerste stap die moet genomen worden om een glas in lood raam te
maken.
3.
Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De
leerlingen moeten
de karakteristieken van glas kennen.
het
gereedschap om glas te snijden kennen.
|
kennen
kennen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De
leerlingen kunnen,
een glassnijder op een functionele wijze hanteren.
glas snijden.
glas
op een veilige en juiste manier breken.
glas snijden langst een mal.
de glastang efficiënt gebruiken.
de
gruistang efficiënt gebruiken.
|
nabootsing
nabootsing
nabootsing
nabootsing
nabootsing
nabootsing
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
7 LESBEGIN
Aanknoping:
De
mallen worden gebruikt om het glas te kunnen snijden.
lln. rond één tafel brengen en uitleggen wat er reeds gedaan is en wat
er nu gaat komen.
Probleemstelling:
Kleine
herhaling van glas snijden indien nodig.
vraag:
We
leggen alle mallen op het glas en zoeken een zo voordelig mogelijke
schikking.
Met een stift omlijnen we de mallen en nummeren ze op het glas.
PROBLEEMONTWIKKELING
Eerst
een zo voordelig mogelijke schikking van de mallen zoeken om zo efficiënt
mogelijk te kunnen glas snijden.
Herhaling van de uitleg van de glastang.
Uitleg over het gebruik van de gruistang.
Herhaling van het gebruik van de glassnijder.
Vraag:
Om
het glas gemakkelijker in het lood te kunnen schuiven.
lln.
snijden het glas met behulp van hun mallen.
Lkr. begeleid individueel de ll. in het proces.
VASTZETTING
Mooi
opbergen van de gesneden stukken glas tot volgende week.
vraag:
Alles
word opgeruimd.
|
LESBEGIN
Aanknoping:
lln. verder laten werken aan hun mallentekening + knippen van
mallentekening.
We
hebben nu alles geknipt en onze mallen zijn genummerd en mooi
gerangschikt.
1ste
groep van de lln. tekenen verder.
2de groep begint met glas snijden.
Probleemstelling:
We
weten nog hoe we glas moeten snijden.
Dat hebben we geoefend de eerste week.
Alleen is er nu een ander probleem.
Alle stukken glas moeten uit dit stuk glas gesneden worden.
vraag:
Hoe
gaan we tewerk om zo efficiënt mogelijk en zonder teveel afval alles te
snijden uit dit stuk glas?
PROBLEEMONTWIKKELING
Nu
beginnen we het glas in grote stukken te snijden.
Deze grote stukken verkleinen we tot de stukken glas die we moeten hebben.
Denk aan het gebruik van uw glastang.
Je gruistang gebruik je om kleine overtollige restjes te verwijderen,
altijd van boven naar onder bewegen met de tang. Ook alle hoekjes gaan we
afronden
Vraag:
Waarom?
Vergeet
niet regelmatig uw glassnijder in de terpentijn dopen.
VASTZETTING
Als
we niet alles hebben kunnen snijden, volgende week doen we verder.
vraag:
Ruimen
jullie netjes de klas op?
Doe alle glasrestjes in deze doos dan kan jij na de les deze meenemen voor
de glascontainer.
Leg
de gesneden stukken met de mal naast uw werktekening, want de werktekening
hebben we nodig om in lood te zetten.
In
lood zetten van het ‘Glas in lood’ raam is een werkje voor de week na
onze uitstap.
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood.
Glas snijden:
Glas snijden is
één van de belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten kunnen, om de
mogelijkheden en beperkingen van het materiaal (glas) te leren kennen en om een
realistisch Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas
in lood ontwerpen:
Het
ontwerpen van een ‘glas in
lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde architectuur. Het moet het
gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn meestal opgelegd. Nu is het
thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’. De afmetingen zijn niet zo
groot zodat men niet van monumentaal werk kunt spreken, maar toch moet het
monumentaal uitstralen.
Mallen:
en knippen:
Het
maken een werkplan (een vergroting van het ontwerp) is de volgende stap die moet
genomen worden om tot de uitvoering te komen.
Knippen:
De
mallen knippen op de juiste wijze en alles in gereedheid brengen om te beginnen
met het glas te snijden.
Snijden
van het glas:
Lood zetten.
Het in lood
zetten van het glasraam is de meest tijdrovende arbeid intensieve deel van het
maken van een ‘Glas in lood’ raam.
3.
Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De
leerlingen moeten
een ‘Glas in lood’ raam in lood zetten.
het lood trekken.
de mogelijkheden en beperkingen van lood begrijpen.
|
kennen
begrijpen
begrijpen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De
leerlingen kunnen
het loodmes op een functionele wijze hanteren.
met lood omgaan.
de hamer op een degelijke manier hanteren.
|
nabootsing
nabootsing
nabootsing
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
8 LESBEGIN
Aanknoping:
Uitstap
van 11 maart 2005.
Agenda:
Meebrengen van een soldeerbout.
Sommige
lln. moeten eerst verder werken met glas te snijden.
Verdelen
van de groep in 2 groepen.
1ste groep lln. die nog glas moeten snijden.
2de groep lln die al in lood kunnen beginnen te zetten.
Probleemstelling:
PROBLEEMONTWIKKELING
Houten
plaat van +-60x60cm met aan twee zijden een lat vastgemaakt is reeds
gedaan.
demonstreren van lood trekken.
Vraag:
Het
lood komt daardoor recht.
En
alle atomen zetten zich op een rechte lijn zodat het lood ook sterker
wordt.
We
beginnen met ons kaderlood te plaatsen.
het
demonstreren van de ophanging.
Vraag
We
beginnen in de hoek omdat daar ons glas al langs 2 zijden vast zit door de
latten.
Vraag:
Om
de uiteindes zo smal mogelijk te maken zodat ze gemakkelijker in het
volgende lood schuiven.
Vraag:
Schuin
omdat ze dan minder snel loskomen.
demonstreren
van het loodmes
VASTZETTING
demonstreren
van gladstrijken.
Vraag:
Het
maakt het ‘Glas in lood’ raam steviger, meer waterdicht en meer
afgewerkt.
De
onduidelijkheden herhalen.
|
LESBEGIN
Aanknoping:
Onze
uitstap van vorige week leert ons dat er nog verschillende mogelijkheden
zijn om iets met het materiaal ‘glas’ te doen.
Is iedereen aanwezig dan kunnen we beginnen met de agenda in te vullen.
Vraag:
Neem
uw agenda:
Als
je thuis een soldeerbout hebt van min.150 W, breng deze mee naar de klas.
We hebben nog niet alles gesneden. Ik heb vorige week het grootste
gedeelte gesneden.
Alleen
al de stukken spiegel moeten nog gesneden worden.
We
hebben nu ons glas allemaal gesneden en nu komt eigenlijk het grootste
gedeelte van het werk.
We beginnen met het in lood zetten van ons raampje
Probleemstelling:
Hoe
gaan we tewerk?
PROBLEEMONTWIKKELING
Eerst
gaan we onze tekening op de houten plaat leggen want daarop maken we het
glasraam.
Voor we lood gebruiken moeten we het eerst trekken.
Vraag:
Waarom
moeten we lood trekken?
Met wat zullen we eerst beginnen?
We
plooien het H profiel en maken er een U profiel van. We plaatsen de
voorgevormde profielen in de rechte hoek van de werkplaat, tegen de houten
latten aan.
Ook plaatsen we nu de draad om het raam later te kunnen ophangen.
Het eerste glas, in de hoek wordt ingeschoven.
Vraag:
Waarom
beginnen wij in de hoek?
Nu
nemen we een stuk H lood, en dit in de vorm van de ronde zijde van het
glas buigen. ( indien dit een ronde zijde is)
De
kant van het H lood waar het glas in komt openbuigen.
Vraag:
Waarom
geven we op de uiteinden een tikje met de hamer?
Het
uiteinde van H lood in de rand (U profiel) schuiven.
Aan de andere kant het H lood openbuigen voor het volgende glas.
Het glas met verschillende nagels schuin van het glas weg vast spijkeren.
Vraag
Waarom
schuin?
Het
loodmes hanteren met schommelende bewegingen en loodrecht.
Altijd
verder werken naar de hoek toe van het werkblad.
VASTZETTING
Als
eindafwerking.
Als
alle glas- en looddelen zijn aangebracht, het loodveld strokend maken.
(glad strijken)
Vraag:
Waarom
het lood gladstrijken?
Het
lood op het glas strijken met een houten latje of de achterkant van de
glassnijder. Beide handen gebruiken om te voorkomen dat het houtje
uitschiet.
Nu gaat ieder voor zich zijn eigen ‘Glas in lood’ raam in lood zetten.
Vraag:
Zijn
er nog vragen.
Als er tijdens jullie loodzetting vragen rijzen, stel ze?
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Mallen:
en knippen:
Het
maken een werkplan (een vergroting van het ontwerp) is de volgende stap die moet
genomen worden om tot de uitvoering te komen.
Knippen:
De
mallen knippen op de juiste wijze en alles in gereedheid brengen om te beginnen
met het glas te snijden.
Snijden
van het glas:
Lood zetten:
Het
in lood zetten van het glasraam is de meest tijdrovende arbeid de meest
intensieve deel van het maken van een ‘Glas in lood’ raam.
3 doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De
leerlingen moeten
een ‘Glas in lood’ raam in lood zetten.
het lood trekken.
de mogelijkheden en beperkingen van lood begrijpen.
|
kennen
begrijpen
begrijpen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De
leerlingen kunnen
het loodmes op een functionele wijze hanteren.
met lood omgaan.
de hamer op een degelijke manier hanteren.
|
nabootsing
nabootsing
nabootsing
|
|
|
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
8 LESBEGIN
Aanknoping:
Aansluitend
op de vorige demonstratieles. Als het kan vroeger dan geplant beginnen met
deze les.
Probleemstelling:
Lln.
weten hoe ze eraan moeten beginnen, zij moeten nu aan de slag.
PROBLEEMONTWIKKELING
Herhaling
van de vorige les indien nodig.
lln. individueel begeleiden.
lln. blijvend tips geven.
Verder zetten van het zetten van een ‘Glas in lood’ raam
VASTZETTING
Even
met de lln. samen hun eindresultaat bespreken.
|
LESBEGIN
Aanknoping:
Daarjuist
heb ik een eenvoudige demonstratie en uitleg gegeven over het in lood
zetten van een ‘Glas in lood’ raam.
Probleemstelling:
Nu
gaan we ons eigen raampje in lood zetten. We zullen zorgvuldig moeten
werken.
PROBLEEMONTWIKKELING
Het
loodmes goed recht hanteren en met schommelende bewegingen het lood
snijden.
Niet met de hamer op het glas slaan.
De nagels schuin plaatsen, van het glas weg.
Als er problemen zijn, kom het me zeggen.
Elkaar helpen mag natuurlijk.
Eventuele glasstukken bijwerken met de gruistang.
VASTZETTIN;
Vraag:
En!
Wat vind je van je werk;
We kunnen eventueel volgende week nog wat doorwerken.
De
klas opruimen aub
Er
bestaat een mogelijkheid dat ik de werken verder afwerk tegen volgende
week, voor diegene die niet alles hebben kunnen zetten.
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood
Glas
snijden:
Glas
snijden is één van de belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten
kunnen, om de mogelijkheden en beperkingen van het materiaal (glas) te leren
kennen en om een realistisch Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas
in lood ontwerpen:
Het
ontwerpen van een ‘glas in
lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde architectuur. Het moet het
gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn meestal opgelegd. Nu is het
thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’. De afmetingen zijn niet zo
groot zodat men niet van monumentaal werk kunt spreken, maar toch moet het
monumentaal uitstralen.
Snijden
van het glas:
Lood zetten:
Het
in lood zetten van het glasraam is de meest tijdrovende arbeid intensieve deel
van het maken van een ‘Glas in lood’ raam.
Solderen:
Dit is het laatste deel van het proces om een ‘Glas in lood’ raam te
maken
3.
Doelstellingen
| |
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De
leerlingen moeten
de verschillende gereedschappen herkennen.
de eigenschappen van het materiaal ‘lood’ en
‘soldeertin’ kennen.
|
kennen
kennen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De
leerlingen kunnen
een soldeerbout op een functionele wijze hanteren.
de hoeveelheid soldeertin inschatten.
solderen.
|
nabootsing
nabootsing
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
dat de lln. de klas netjes verlaten.
dat de lln. actief deelnemen aan de les.
dat de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
dat de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
10 LESBEGIN
Aanknoping:
Probleemstelling:
Vraag
Soldeertin.
PROBLEEMONTWIKKELING
Vraag:
Niet
te laag, want dan smelt het tin slecht, niet te hoog, want dan smelt het
lood
Katalysator: datgene dat de
verbinding tussen 2 metalen vergemakkelijkt. Zodat de binding tot stand
komt.
Olieïne
lkr.
demonstreert het solderen van een ‘Glas in lood’ raam.
Vraag:
Het
paneel optillen en op dezelfde manier als een glasplaat behandelen.
lkr.
doet eerst voor hoe men een ‘Glas in lood’ raam moet keren.
VASTZETTING
|
LESBEGIN
Aanknoping:
We
hebben nu ons ‘Glas in lood’ raam in lood gezet.
Om het af te werken moeten we nog alles aan elkaar vastzetten.
Probleemstelling:
Vraag:
Welke lijm gaan we gebruiken om het lood vast te maken?
PROBLEEMONTWIKKELING
Doe
uw best om netjes te solderen.
Maak de soldeerplek niet te groot: gebruik niet meer tin dan nodig is om
de verbinding van de twee strips te bedekken.
Vraag:
Waarom
moeten we goed opletten op de temperatuur van de soldeerbout?
Wat
is een katalysator?
Wat gaan we daarvoor gebruiken?
Eerst
de knooppunten insmeren met olieïne; Alle strips nakijken of zij goed
zijn aangedrukt met het strijkhoutje.
Na het solderen de ruit met een zachte doek schoonwrijven om alle olieïne
te verwijderen.
Vraag:
Hoe
tillen we ons paneel om.
Ons
paneel omdraaien
Alle
verbindingen ook aan deze kant solderen.
VASTZETTING
Vraag:
Zijn
er nog vragen of kunnen we beginnen met het solderen van ons ‘Glas in
lood’ raam.
|
|
Vrije
beeldende vorming:
Glas
in Lood:
Glas
snijden:
Glas
snijden is één van de belangrijkste vaardigheden die de leerlingen moeten
kunnen, om de mogelijkheden en beperkingen van het materiaal (glas) te leren
kennen en om een realistisch Glas-in-lood raam te kunnen ontwerpen en uitvoeren.
Glas
in lood ontwerpen:
Het
ontwerpen van een ‘glas in
lood’ raam ontstaat in functie van een bepaalde architectuur. Het moet het
gebouw respecteren en vervolmaken. Thema’s zijn meestal opgelegd. Nu is het
thema van het trimester ‘golvend en spiegelend’. De afmetingen zijn niet zo
groot zodat men niet van monumentaal werk kunt spreken, maar toch moet het
monumentaal uitstralen.
Snijden
van het glas:
Lood
zetten:
Het
in lood zetten van het glasraam is de meest tijdrovende arbeid intensieve deel
van het maken van een ‘Glas in lood’ raam.
Solderen:
Dit
is het laatste deel van het proces om een ‘Glas in lood’ raam te maken.
3.
Doelstellingen
|
|
Verwacht
eindgedrag
|
Classificatie
|
| |
Cognitieve
doelstellingen:
De
leerlingen moeten
*
de verschillende gereedschappen herkennen.
* de eigenschappen van het materiaal ‘lood’ en
‘soldeertin’ kennen.
|
kennen
kennen
|
| |
Psychomotorische
doelstellingen:
De
leerlingen kunnen
*een
soldeerbout op een functionele wijze hanteren.
*de
hoeveelheid soldeertin inschatten.
*solderen.
|
nabootsing
nabootsing
nabootsing
|
| |
Dynamisch-affectieve
doelstellingen:
De
leerkracht let er op
*dat
de lln. de klas netjes verlaten.
*dat
de lln. actief deelnemen aan de les.
*dat
de lln. hun taak tot een goed einde kunnen brengen.
*dat
de lln. goed samenwerken.
|
nauwk. en orde
sociale zin
zin v.product.
sociale zin
|
| |
|
Keuze
en ordening leerinhoud
|
Methodische-didactische
verwerking
|
|
| |
|
LESBEGIN
·
Aanknoping:
-Eventuele
aanvullingen over hoe solderen.
·
Probleemstelling:
PROBLEEMONTWIKKELING
lln.
solderen hun ‘glas in lood’ raam.
Lkr.
stuurt individueel bij indien nodig.
VASTZETTING
|
LESBEGIN
·
Aanknoping:
vraag:
·
Zijn
er nog vragen of kunnen we beginnen ons ‘Glas in lood’ raam te
solderen?
·
Probleemstelling:
vraag:
·
Hebben
we alle gereedschappen en materialen in onze buurt?
·
Hoe
gaan we eraan beginnen?
PROBLEEMONTWIKKELING
-Doe
uw best om netjes te solderen.
-Maak
de soldeerplek niet te groot: gebruik niet meer tin dan nodig is om de
verbinding van de twee strips te bedekken.
-Let
voortdurend op de temperatuur: niet te laag, want dan smelt het tin
slecht, niet te hoog, want dan smelt het lood.
-Vergeet
geen olieïne te gebruiken, want anders zal het tin niet aan het lood
hechten.
-Gaat
snel te werk, maar zorgvuldig.
VASTZETTING
-Als
alles gesoldeerd is langst beide zijden, wrijven we alle olieïne van ons
‘glas in lood’ raam op met een doek.
-Thuis
kunnen we met houtsnippers ons ‘glas in lood’ raam grondig oppoetsen.
-We
ruimen nu de klas netjes op
|
|
(terug)
12/15/05.